Çok katlı yapı sistemlerinde ahşap laminasyon kullanımı
Use of wooden lamination in multi-storey building systems
- Tez No: 856978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE EDİRNE ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ağacın var olduğu günden beri hayatımıza dokunan ahşap, üstün özelliklerinden dolayı geçmişten günümüze kadar önemini korumuş bir yapı malzemesidir. Gelişen teknolojiyle ahşabın yerine farklı yapı malzemeleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu bakımdan ahşap malzemenin yapıdaki kullanımının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Gelişen teknolojiyle ahşabın olumsuz yönleri ortadan kaldırılmış ve inşaat sektöründe yeniden önem kazanmıştır. Son yıllarda Endüstriyel bir ürün olarak kullanımı artan endüstriyel ahşap, betonarme ve çelik sistemlere kıyasla çevresel açıdan daha sürdürülebilir bir seçenek olduğu düşünülmektedir. Bu yapı malzemesinin alt dalları olan tutkallı lamine ahşap ile daha geniş açıklıkların geçilmesine, çapraz lamine ahşap ile çok katlı ahşap yapıların inşa edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu yapı malzemeleri mükemmel boyutsal kararlılığa ve mukavemete, esnek tasarıma, hızlı montaj, daha az işçilik, daha hızlı proje teslimi ve uygun maliyete sahiptir. Dayanıklı bir geri dönüştürülebilir malzeme olarak sağlıklı bir iç mekân ortamı, düşük karbon ayak izi ve çevresel avantajlar sağlamaktadır. Bu yapı malzemeleri dış yüklere ve sismik kuvvetlere karşı yüksek dirence sahip olup, yüksek ısı yalıtımı ve su geçirmezlik, yangın ve ses yalıtım özelliklerine sahiptir. Bu araştırmanın temel amacı, ahşap laminasyonu yapılmış yapı malzemelerinin özelliklerini ortaya çıkararak yapısal kullanımına dikkat çekmektir. Bu amaçla, çalışma kapsamında seçilen örnek yapılar incelenmiştir. Sonuç olarak laminasyonlu ahşap kullanımıyla çok katlı yapıların yapılabildiği, gelecekte beton yapıların yerine avantajlarının çok yüksek olduğu ahşap yapı malzemesiyle çok katlı ahşap yapıların yapılabileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Wood, which has touched our lives since the day the tree existed, is a building material that has maintained its importance from past to present due to its superior properties. With developing technology, different building materials have begun to be used instead of wood. In this regard, improving the use of wooden materials in construction is of great importance. With developing technology, the negative aspects of wood have been eliminated and it has regained importance in the construction industry. It is thought to be a more environmentally sustainable option compared to industrial wood, reinforced concrete and steel systems, whose use as an industrial product has increased in recent years. Glued laminated wood, which is the lower branch of this building material, allows wider spans to be covered and crosslaminated wood to build multi-storey wooden structures. These building materials have excellent dimensional stability and strength, flexible design, fast assembly, less labor, faster project delivery and affordable cost. As a durable recyclable material, it provides a healthy indoor environment, low carbon footprint and environmental advantages. These building materials have high resistance to external loads and seismic forces and have high thermal insulation and waterproofing, fire and sound insulation properties. The main purpose of this research is to draw attention to the structural use of wood laminated building materials by revealing their properties. For this purpose, sample buildings selected within the scope of the study were examined. As a result, it is foreseen that multi-storey buildings can be built with the use of laminated wood, and in the future, multi-storey wooden buildings can be built with wooden building materials, which have very high advantages, instead of concrete structures.