İzolasyon uygulamalarının otel tasarımı üzerine etkilerinin incelenmesi
Isolation applications on hotel design examining the effects
- Tez No: 856979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİRHAN ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünya nüfusunun hızla arttığı ve de teknolojinin de hızla geliştiği bir ortamda toplumların ihtiyaçları da artmaktadır. Sanayinin gelişmesi ve kentleşmenin çoğalması bunun göstergeleri arasındadır. Bu ihtiyaçların karşılanması ele aldığımızda inşaat sektörü önemli bir konumdadır. İnşaat sektöründe amaç en kısa zamanda, en doğru ve en kaliteli malzeme ile en az maliyetli bir yapı ortaya koymaktır. Bunun doğru sonuç vermesi için yapı yapım aşamasında ele alınması gereken başlıca konulardan biri izolasyon türleri ve uygulamalarıdır. Otel yapıları insan sirkülasyonun yoğun olduğu yapılardır. Bu yapılarda konfor ve görsellik müşteri memnuniyeti için son derece önemli bir konumdadır. Kısa ve uzun süreli konaklamalarda, konfor alanlarında yaşayabilecekleri problemlerin önüne geçilmesi için daha yapının tasarım aşamasında dikkat edilmesi gereken konuların başında yalıtım kavramı gelmektedir. Su yalıtımı, ses yalıtımı, ısı yalıtımı, yangın yalıtımı başlıca izolasyon türleri arasında yer almaktadır. Su yalıtımı sayesinde doğru uygulama ile yapının ömrünün uzaması beklenmektedir. Yapının taşıyıcı niteliğindeki demirlerin suyla temas etmesinden sonra demirler pas yapmaktadır ve akabinde bu binanın ömrünü kısaltmaktadır. Bu problem su yalıtımı ile çözülebilmektedir. Ses yalıtımı ise doğru malzeme ve doğru uygulama ile yapının konfor açısından daha konforlu ve sorunsuz olması beklenmektedir. Mahaller arası gerekli ses yalıtımı yapılmamış ise ses oluşabilecek farklı sesler yapı konforundan tavize neden olmaktadır. Isı yalıtımı sayesinde artan nüfusa bağlı olarak ihtiyaç duyulan enerjinin artmaktadır ve bu nedenle sınırlı olan enerjinin korunması gerekmektedir. Bu da ısı yalıtımı ile mümkün olabilmektedir. Yangın yalıtımı sayesinde müdahale sürelerinin uzamasına fırsat vermekte ve oluşabilecek zararları aza indirmektedir. Bu ve bunun gibi birçok nedenlerden dolayı yalıtım türleri önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sorunsuz, uzun ömürlü ve konforlu yapılar yalıtımdan geçmektedir. Bu tezin içeriğinde Arnavutköy bölgesinde bulunan örnek bir otel üzerinden yalıtım uygulamaları ve malzemeleri incelenecektir. Yalıtımın yapılmadığı durumlarda yaşanabilecek olumsuzluklardan bahsedilmektedir. Karşımıza çıkabilecek olumsuzluklara göre de uygulanması gereken yalıtım türleri hakkında bilgi verilmektedir. Yalıtım türüne göre de yalıtım malzemeleri değişmektedir. Bu malzemeler hakkında ve uygulama alanları hakkında bilgi verilmektedir. Otel yapıları üzerinden yalıtım kavramı ele alınarak otel yapılarında uygulanan yalıtım türleri, yalıtım malzemesi ve yalıtım uygulamaları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In an environment where the world population is rapidly increasing and technology is rapidly developing, the needs of societies are also increasing. The development of industry and the increase in urbanization are among the indicators of this. The construction industry is in an important position when we consider meeting these needs. The aim in the construction industry is to create a structure with the least cost, in the shortest time, with the most accurate and highest quality materials. In order for this to yield correct results, one of the main issues that must be addressed during the building construction phase is insulation types and applications. Hotel buildings are structures with intense human circulation. In these buildings, comfort and visuality are extremely important for customer satisfaction. In order to prevent problems that may occur in comfort areas during short and long-term stays, the concept of insulation is one of the main issues that should be taken into consideration at the design stage of the building. Water insulation, sound insulation, heat insulation and fire insulation are among the main types of insulation. Thanks to waterproofing, it is expected that the life of the structure will be extended with correct application. After the structure's load-bearing iron comes into contact with water, the iron rusts, which subsequently shortens the life of the building. This problem can be solved with waterproofing. As for sound insulation, it is expected that the building will be more comfortable and problem-free in terms of comfort with the right material and correct application. If the necessary sound insulation is not provided between spaces, the different sounds that may occur cause compromises in building comfort. Thanks to thermal insulation, the energy needed increases due to the increasing population and therefore the limited energy must be protected. This is possible with thermal insulation. Thanks to fire insulation, it provides the opportunity to extend response times and minimizes possible damages. For this and many other reasons, insulation types emerge as an important issue. Problem-free, long-lasting and comfortable structures are insulated.In the content of this thesis, insulation applications and materials will be examined through a sample hotel in the Arnavutköy region. Negativities that may occur in cases where insulation is not performed are mentioned. Information is given about the types of insulation that should be applied according to the negativities we may encounter. Insulation materials vary depending on the type of insulation. Information is given about these materials and their application areas. The concept of insulation is discussed through hotel buildings and the types of insulation applied in hotel buildings, insulation materials and insulation applications are examined.