Pazardaki noodle (hızlı makarna) ürünlerinde sodyum polifosfat içerik analizlerinin yapılması ve toplum sağlığı açısından değerlendirilmesi
Analysis of sodium polyphosphate content in noodle (fast pasta) products in the market and evaluation in terms of public health
  1. Tez No: 856990
  2. Yazar: EBRU ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küresel açıdan dünyanın dört bir yanına yayılmış bulunun hazır gıdalar arasında noodle (hazır makarna-erişte) aktif bir alana sahiptir. Nüfusa bağlı hızlı kentleşme oranı her geçen gün artmaktadır. Nüfus artışıyla doğru orantıda fazla çalışma saatleri ortaya çıkmaktadır. İnsanların ekonomik olarak hayatlarını idame ettirebilmeleri için yoğun çalışma koşullarına bağlı zaman sıkıntısı gibi olası birçok sebepten kaynaklı hazır gıda tüketimi artış göstermektedir. Hazır gıda ürünlerinden noodle çeşitlerine yoğun bir biçimde gıda endüstrisi alanında arz-talep ilişkisi artmaktadır. Pazardaki hazır noodle türevleri yüksek kalorili besin değerleri açısından yeterli talep görmektedir. Noodle içerik çeşitleri birçok farklı alternatifi tüketiciye sunmaktadır. Ekonomik açıdan uygun olması sebebiyle hızlı ve fazla tüketimin önünü açmaktadır. Tez çalışmasında nicel yöntemlerden İyon Kromatografisi (IC) ve Görünür Bölge Spektrofotometresi (UV-Vis) ile polifosfat miktar tayinleri yapılmıştır. Nitel kaynaklardan mevcut yayınlanmış tez, makale, kanun maddeleri ve yönetmeliklerden yararlanılarak çalışma desteklenmiş ve tarafımızdan bulunan miktar içerikleri ile kıyaslanması yapılmıştır. Tez çalışması ile noodle olarak adlandırılan ürünlerin, pazardaki benzer özelliklere sahip ürünlerle karşılaştırılmasının yapılmasını mümkün hale getirmektedir. Ürün içerik analizleri içerisinde farklı formülasyonda hazırlanan ham maddelerin oransal olarak sodyum polifosfat ve diğer katkı maddelerinin oranlarının incelenmesi, halk sağlığı açısıdan etkilerinin araştırılması hususunda ciddi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Noodles (instant pasta-noodles) have an active place among the ready-made foods that are spread all over the world globally. The rate of rapid urbanization due to population is increasing day by day. More working hours occur in direct proportion to population growth. Consumption of ready-made food is increasing due to many possible reasons such as lack of time due to intense working conditions in order for people to survive economically. The supply-demand relationship is increasing in the food industry, from ready-made food products to noodle varieties. Instant noodle derivatives in the market are in sufficient demand in terms of their high-calorie nutritional values. Noodle ingredient types offer many different alternatives to consumers. Since it is economically suitable, it paves the way for rapid and excessive consumption. In the thesis study, polyphosphate quantity determinations were made using Ion Chromatography (IC) and Visible Spectrophotometry (UV-Vis), which are quantitative methods. The study was supported by using existing published theses, articles, laws and regulations from qualitative sources and a comparison was made with the quantity contents found by us. The thesis study makes it possible to compare the products called noodles with products with similar features in the market. Examining the proportions of sodium polyphosphate and other additives in raw materials prepared in different formulations within the product content analysis is of great importance in investigating the effects on public health.