Narmanlı Han'ın yeniden işlevlendirilmesi üzerine bir inceleme
A review on the refunctionality of Narmanlı Han
- Tez No: 857058
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanların bir araya gelerek oluşturdukları alanlar vardır. Bu alanlarda ki birliktelikler bir bütün olup tamamlayıcı bir unsur oluşturur. Bu unsur uyumdur. İnsanlar arasındaki uyumdan çıkarak yapılar üzerinde de aynı etkiyi görebiliriz. Yapılar arası uyum daha büyük ölçekli olup, yansımaları daha büyük olmaktadır. Organizasyon içerisindeki insanlar aynı etkiyi yapılarda görmek isterler. Daha da önemlisi sonradan yapılan bir yapı ya da renovasyon yapılmış eski bir yapının yeniden işlevlendirilmesi durumlarında tüm yapıların birbiri içindeki uyumuna dikkat ederler ve organizasyonu sağlanmamış bir parça olarak görürler. Bütüne bakıldığında dağınık halde görülen yapılar bütünlüğü sağlayamadığında yeniden işlevlendirme yapılan yapının ya da restorasyonun üzerinden bir değerlendirme yaparlar. Narmanlı han Beyoğlu'nda bulunan bir tarihi yapıdır. Bu tarihi yapı da 2014-2016 yılları arasında renovasyon yapılmış ve yeniden işlevlendirme yapılarak mekân bir tüketim mekânına dönüştürülmüştür. Renovasyonun yapılmaya başlandığı tarihten bugüne kadar birçok eleştiri almıştır. Bu eleştirilerin çoğunu çevresel faktörlerden dolayı ve tüketim mekânına dönüştürülmesi üzerine almıştır. Bu çalışmada eleştiri aldığı konularda değerlendirilmiştir. Mekânın yerinde incelenerek çevresiyle birlikte değerlendirmeye alınması yöntemi ile hareket edilmiştir. Bu mekânın konumlandığı çevre incelenmiş olup çevresel bağlamı bu şekilde değerlendirilmiştir. Mekânda bulunan tüketim mekânları ise yeniden işlevlendirmede çevresel etki açısından incelendiğinde yine aynı sorunla karşılaşılmıştır. Bu tez çalışmasında tüm mimari faktörlerin yeniden işlevlendirilen yapılardaki etkilerinin, mekânın yeniden kullanıma adaptasyonunu ve adapte olma konusunda ki kriterlerini ve Narmanlı han örneği üzerinden bu faktörlerin incelenmesi yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümlerinde istiklal caddesi tarihi anlatılmıştır. Yeniden işlevlendirme incelemesi yapılırken eskiden kullanımının göz önünde bulundurulması önemli etkenlerdendir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise yeniden işlevlendirme ve renovasyon kavramının detaylı bir şekilde ele alınmasıyla inceleme yapılacak Narmanlı hanın daha doğru bir analizi yapılacaktır. Daha sonraki bölümlerde ise yeniden işlevlendirmenin istiklal caddesi üzerindeki bazı mekânlara yansımasını inceleyip Narmanlı Han örneği üzerinden karşılaştırması açık bir şekilde yapılabilecektir. Yeniden işlevlendirmedeki çevresel faktörün önemi üzerinde durulacaktır. Son bölümde ise tüm bu değerlendirme ve analizler Narmanlı Han örneği üzerinden anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are areas where people come together and create. The unions in these areas are a whole and form a complementary element. This element is harmony. From the harmony between people, we can see the same effect on structures. The harmony between structures is on a larger scale and its reflections are greater. People in the organization want to see the same effect on structures. More importantly, they pay attention to the harmony of all the structures within each other in the case of a new building or the re-functioning of an old building that has been renovated, and they see the organization as a piece that is not provided. When the scattered structures that are seen as a whole do not provide integrity, they make an evaluation based on the re-functionalized building or restoration. Narmanlı Han is a historical building located in Beyoğlu. This historical building was renovated between 2014 and 2016 and the space was transformed into a consumption space through re-functionalization. Since the beginning of the renovation, it has received many criticisms. Most of these criticisms have been received due to environmental factors and its transformation into a consumption space. In this study, it was evaluated on the issues it was criticized. The method of examining the space on site and evaluating it together with its surroundings was used. The environment where this space is located has been examined and its environmental context has been evaluated in this way. When the consumption spaces in the space were examined in terms of environmental impact in re-functionalization, the same problem was encountered again. In this thesis, the effects of all architectural factors on the re-functionalized buildings, the adaptation of the space to reuse and the criteria for adaptation and the examination of these factors through the example of Narmanlı Han. In the first parts of the study, the history of istiklal street was explained. It is one of the important factors to consider its former use while analyzing the re-functioning. In the second part of the study, a more accurate analysis of the Narmanlı inn will be made by discussing the concept of re-functioning and renovation in detail. In the following sections, it will be possible to examine the reflection of re-functionalization on some spaces on istiklal street and make a clear comparison through the example of Narmanlı Han. The importance of the environmental factor in re-functionalization will be emphasized. In the last section, all these evaluations and analyzes will be explained through the example of Narmanlı Han.