Application of value stream mapping with modular arrangement of predetermined time standards to reduce lead time: A case study in the metal sector
Teslim süresini azaltmak için modapts ile değer akışı haritalamanın uygulanması: Metal sektöründe vaka çalışması
- Tez No: 857059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üretimin insanlar için gerekli oluşu gibi, günümüzde üretim verimliliği de şirketlerin sürdürülebilirliği için zorunlu bir hale gelmiştir. Üretimi iyileştirmek bitmeyen bir süreçtir. Sistemden alınan geri bildirimler önemli bir rol oynamaktadır. Verimliliğin geliştirilmesi, yöneticileri meşgul eden başlıca konudur. Tüm geri bildirimler, kapasitenin arttırılmasına, teslimat süresinin azalmasına ve kârın büyümesine yol açan üretim alanının geliştirilmesiyle başlar. Üretim alanında bulunan birçok zorlukla birlikte temel endişe bu problemleri fark edip tanımaktır. Üretimi engelleyici çoğu nokta gizli olduğu için çözümleri de onları görmeyi öğrenmekle başlar. Bu tezin konusu, Yalın Üretim tekniklerini kullanarak gözlemlenmeyen üretim alanı problemlerini ele alan bir gerçek hayat vaka çalışmasıdır. Değer Akışı Haritalama (VSM) ve Önceden Belirlenmiş Zaman Standartlarının Modüler Düzenlemesi (MODAPTS) yöntemlerinin birleşimi sonucu tamamlayıcı güçlerini ortaya çıkaracak yeni bir model sunulmaktadır. Üretim süreci esnasında çok fazla zaman kaybı gözlemlenmiştir. VSM, engelleri ortaya çıkararak mevcut durumu tanımlamak için kullanılırken MODAPTS, gelecekteki durumu ortaklaşa bir şekilde oluşturma amacıyla zamanın standardize edilmesinden sorumluydu. Çalışma, üretim süresi 36 günden sadece 19 güne düştüğünde teslimat süresini %47 oranında iyileştirmiştir. Bu çalışmanın hedefi bu birleşimin değerini ispatlamak ve gelecekte yapılacak önemli araştırmalar için yapı taşı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Just as producing is necessary for people, production efficiency has become an obligation for companies' sustainability today. Making production better is a never-ending process. Feedback from the system plays a key role. Productivity development is the primary matter preoccupying all factory supervisors. All feedbacks start from improving production area leading to capacity increase, deadline decrease, and profit growth. In the production environment, numerous challenges exist; the primary concern is the ability to discern and recognize these problems. Most production obstacle stations are hidden, so their solutions begin with learning to see them. This thesis works on a real-life case study that deals with unobserved production area problems using Lean Manufacturing techniques. It presents a new model that combines Value Stream Mapping (VSM) and Modular Arrangement of Predetermined Time Standards (MODAPTS), to bring their complementary strengths together. Much wasted time was noted during the production process. VSM was used to identify the current state by revealing obstacles, and MODAPTS was responsible for time standardization to generate the future state jointly. This study improved lead time by 47% when production time decreased from 36 days to 19 days only. This paper targets proving this combination's value and being a foundation stone on which considerable future research will be built on it.