Preparation of polymeric cryogels for removal iron ions from human plasma
İnsan plazmasından demir iyonlarının uzaklaştırılmasına yönelik polimerik kriyojellerin hazırlanması
- Tez No: 857064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYİS KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Aşırı demir yükü, talasemi ve hemokromatoz gibi çeşitli hastalıklarla ilişkili önemli bir sağlık sorunudur. Şelasyon tedavisi gibi mevcut tedavi seçenekleri sıklıkla yan etkilerden ve sınırlı etkinlikten muzdariptir. Polimerik kriyojeller, yüksek gözeneklilik, biyouyumluluk ve ayarlanabilir özelliklerinden dolayı biyolojik sıvılardan demir iyonlarının uzaklaştırılması için umut verici malzemeler olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, demir iyonlarının insan plazmasından seçici olarak uzaklaştırılması için poli(hidroksietil metakrilat) poli(HEMA) bazlı polimerik kriyojellerin hazırlanmasına ve karakterizasyonuna odaklanmaktadır. Kriyojeller, basit ve çok yönlü bir kriyo-polimerizasyon tekniği yoluyla sentezlendi ve daha sonra üzerine şelatlayıcı bir ligand olarak deferoxamine (DFO) bağlandı. Çeşitli parametrelerin demir adsorpsiyon kapasitesine etkisi araştırıldı. Sonuçlar, poli(HEMA-GMA) kriyojellerinin, yüksek spesifik yüzey alanına sahip, oldukça gözenekli bir yapı sergilediğini ve bu özelliğinin etkili demir iyonu adsorpsiyonunu kolaylaştırdığını gösterdi. Optimize edilmiş kriyojelin maksimum adsorpsiyon kapasitesiileriye dönük umut vaad etmektedir. Ayrıca kriyojeller, diğer metal iyonlarına kıyasla Fe3+ iyonları için yüksek seçicilik sergiledi, bu da bunların insan plazmasından seçici demir giderme potansiyeline işaret ediyor. Bu bulgular, poli(HEMA-GMA) kriyojellerinin aşırı demir yükü bozukluklarının tedavisi için yeni ve etkili bir platform olarak umut vaat ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Iron overload is a major health concern associated with various diseases, including thalassemia and hemochromatosis. Current treatment options, such as chelation therapy, often suffer from side effects and limited efficacy. Polymeric cryogels have emerged as promising materials for removing iron ions from biological fluids due to their high porosity, biocompatibility, and tunable properties. This study focuses on preparing and characterising polymeric cryogels based on poly(hydroxyethyl methacrylate) (PHEMA) for the selective removal of iron ions from human plasma. The cryogels were synthesized via a simple and versatile cryo-polymerization technique, and then deferoxamine (DFO) as a chelating ligand was attached. The influence of various parameters on iron adsorption capacity was investigated. The results demonstrated that PHEMA-GMA cryogels exhibited a highly porous structure with a high specific surface area, facilitating efficient iron ion adsorption. The maximum adsorption capacity of the optimized cryogel was comparable to that of commercial chelating resins. Furthermore, the cryogels displayed high selectivity for Fe3+ ions over other metal ions, indicating their potential for selective iron removal from human plasma. These findings suggest that PHEMA-GMA cryogels hold promise as a novel and effective platform for treating iron overload disorders.