Glutensiz kek üretiminde aquafaba tozu kullanımı ile vakum modifikasyon uygulama potansiyelinin araştırılması
Investigation of the application potential of vacuum modification with the use of aquafaba powder in gluten-free cake production
  1. Tez No: 857065
  2. Yazar: AYŞE GÖZDE AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZİN TUTA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında aquafabanın fonksiyonel özelliklerinden yararlanarak glutensiz kek üretiminde yumurta ikamesi olarak kullanılma potansiyeli ve vakum modifikasyonu uygulamasının son ürün kalitesine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla yumurta beyazı tozu (YBT), aquafaba (AqF) ve % 50 aquafaba ile ikame edilmiş (AqF/YBT) glutensiz kek hamuru örnekleri konvansiyonel fırınlama ve vakum modifikasyon ile üretilmiştir. Yumurta beyazı tozu ve aquafabanın su aktivitesi, renk ve emülsiyon aktivite indeksi ve aquafaba ile ikame edilmiş glutensiz hamurun pH, su aktivitesi tekstürel özellikleri incelenmiştir. Konvansiyonel fırınlama ve vakum modifikasyon ile üretilen glutensiz kek örneklerinde fırınlama kaybı, renk, tekstür, XRD, DSC ve SEM analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada aquafaba tozunun su aktivitesi ve emülsiyon aktivitesi yumurta beyazı tozundan düşük, rengi ise daha koyu tespit edilmiştir. Glutensiz kek hamurlarının su aktivitesi ve pH değerleri arasındaki farklılığın istatistiksel olarak önemli olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, the potential of using aquafaba as an egg replacer in gluten-free cake production due to its functional properties and the effect of vacuum modification on gluten-free cake in terms of quality parameters are examined. For this purpose, egg white powder (YBT), aquafaba (AqF) and 50 % aquafaba substituted (AqF/YBT) gluten-free cake batters are prepared and baked by conventional baking and vacuum modification. Water activity, color and emulsion activity index of egg white powder and aquafaba powder, and pH, water activity and textural properties of gluten-free batters substituted with aquafaba are examined. Baking loss, color, texture, XRD, DSC and SEM analyzes are performed on gluten-free cake samples baked by conventional baking and vacuum modification. The water activity and emulsion activity of aquafaba powder are found to be lower than egg white powder, and its color is darker. It is observed that the differences between the water activity and pH values of gluten-free cake batters are statistically insignificant (p>0.05).