Investigation of various biochemical indicators related to female infertility in some women in ThiQar Governorate
Thi-Qar şehrindekı̇ bazı kadınlarda kadın ı̇nfertı̇lı̇tesı̇ne ilişkin çeşı̇tlı̇ bı̇yokı̇myasal göstergelerı̇n araştırılması
- Tez No: 857103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALTUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMRAN MEZHER LAWAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kısırlık dünya çapında önemli bir sorun teşkil etmekte ve çok sayıda bireyin yaşamını etkilemektedir. Bu çalışma, Thi-Qar Valiliği'ndeki kadın kısırlığı bağlamında D3 vitamini düzeyleri ile çeşitli biyokimyasal göstergeler arasındaki karmaşık etkileşimi incelemektedir. Araştırma, titizlikle üç gruba ayrılan 140 katılımcıyı kapsıyor: kontrol grubunu oluşturan sağlıklı kadınlar, hamile kadınlar ve kısırlıkla boğuşan bireyler. D3 vitamini, kolesterol, trigliseritler, folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinizan hormon (LH), prolaktin ve kalsiyum gibi temel biyokimyasal parametrelere odaklanan kapsamlı kan analizleri yapıldı. Veriler, hem kontrol hem de hamile gruplarla karşılaştırıldığında kısırlıkla karşı karşıya olan kadınlarda D vitamini düzeylerinin önemli ölçüde azaldığını ortaya koyan ilgi çekici bir anlatıyı aydınlattı. Dahası, D vitamini düzeylerini yaş, kilo, FSH, LH, prolaktin ve kalsiyum gibi kritik faktörlerle ilişkilendiren güçlü bir korelasyon matrisi ortaya çıktı. Şaşırtıcı bir şekilde, kolesterolü, trigliseritleri, yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL), düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL) ve çok düşük yoğunluklu lipoproteini (VLDL) kapsayan lipit profili parametreleri, farklı gruplar arasında kayda değer bir değişiklik göstermedi. Çalışma, D3 vitamininin kadın doğurganlığı üzerindeki potansiyel önemli rolünün altını çizerek bunun kısırlık ile olan ilişkisini ve in vitro fertilizasyon (IVF) sonuçları üzerindeki potansiyel etkisini vurgulamaktadır. Bu açıklamalar, bu bulguları doğrulamak ve genişletmek için daha kapsamlı araştırmalara yönelik bir çağrıyı teşvik ediyor ve potansiyel olarak Thi-Qar Valiliği'nin benzersiz demografik manzarasında kadın kısırlığının ele alınmasına yönelik yeni bilgiler sunuyor. Bu çalışmanın sonuçları, bu bölgedeki kadınlar için doğurganlık sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlayan D vitamini takviyesinin araştırılması da dahil olmak üzere hedefe yönelik müdahalelerin geliştirilmesine kadar uzanabilir
Özet (Çeviri)
Infertility poses a significant challenge globally, impacting the lives of numerous individuals. This study delves into the intricate interplay between vitamin D3 levels and various biochemical indicators in the context of female infertility within Thi-Qar Governorate. The research encompasses 140 participants, meticulously categorized into three groups: healthy women comprising the control group, pregnant women, and individuals grappling with infertility. Comprehensive blood analyses were conducted, focusing on essential biochemical parameters, including vitamin D3, cholesterol, triglycerides, follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), prolactin, and calcium. The data elucidated a compelling narrative, unveiling significantly diminished levels of vitamin D in women facing infertility in stark comparison to both the control and pregnant cohorts. Moreover, a robust correlation matrix emerged, linking vitamin D levels with critical factors such as age, weight, FSH, LH, prolactin, and calcium. Surprisingly, lipid profile parameters, encompassing cholesterol, triglycerides, high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), and very low-density lipoprotein (VLDL), displayed no noteworthy variations among the distinct groups. The study underscores the potential pivotal role of vitamin D3 in female fertility, accentuating its correlation with infertility and potential influence on in vitro fertilization (IVF) outcomes. These revelations prompt a call for further comprehensive research to validate and extend these findings, potentially offering novel insights into addressing female infertility within the unique demographic landscape of Thi-Qar Governorate. The implications of this study may extend to the development of targeted interventions, including the exploration of vitamin D supplementation, aimed at ameliorating fertility outcomes for women in this region.