Evaluation of azoospermia and restoration of spermatogenesis according to dihydrotestosterone concentrations and some biochemical parameters in some patients with prostate cancer in Baghdat city
Bağdat şehrindeki prostat kanserli bazı hastalarda azospermi ve spermatogenezin restorasyonunun dihidrotestosteron konsantrasyonu ve bazı biyokimyasal parametrelere göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 857104
  2. Yazar: MOHAMMED YASSEN JIHAD JIHAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALTUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HUSSEİN ALİ NAYYEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Prostat kanseri daha yaygındır ve bazı erkekler üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Prostat kanserli erkekler için farklı kimyasal testler içeren araştırmamızın amaçları şunlardır: Prostat neoplastik serumunda dihidrotestosteron, testosteron, lipidler ve PSA'nın nasıl değiştiğini bulmak, böylece sperm kaybı ölçülebilir ve spermatogenez geri getirilebilir. prostat kanseri olan erkekler. Çalışmamız, dihidrotestosteronun (DHT) erkek üreme sağlığının kritik bir bileşeni olduğunu ve düzeylerinin doğurganlık üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini buldu. Testosteron ve DHT seviyelerindeki değişiklikler azospermi ile ilişkilendirilmiştir ve DHT seviyelerindeki sapmalar sperm olgunlaşmasını ve üretimini etkileyerek azospermiye yol açabilir. Yaşlı erkekler hormonal dengesizliklerden ve çevresel faktörlerden bir şekilde prostat hastalığının ilerleme hızından etkilenebilir. Steroid hormonlarının, özellikle de testosteronun normal düzeylerinin korunması, prostat hastalığının başlamasını geciktirmeye veya ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Erken teşhisi iyileştirmek ve prostat kanseri yükünü azaltmak, böylece kısırlık veya azospermi şansını azaltmak için bu alanda (steroid hormon seviyeleri) daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is more common and has a greater impact on some men. The goals of our research, which is about different chemical tests for men with prostate cancer, are: Find out how dihydrotestosterone, testosterone, lipids, and PSA change in prostatic neoplastic serum so that sperm loss can be measured and spermatogenesis can be brought back in men with prostate cancer. Our study found that dihydrotestosterone (DHT) is a critical component of male reproductive health and that its levels can have a significant impact on fertility. Alterations in levels of testosterone and DHT have been associated with azoospermia, and deviations in DHT levels can affect sperm maturation and production, which may lead to azoospermia. Older males may be affected by hormonal imbalances and environmental factors in one way or another on the speed of progression of prostate disease. Maintaining normal levels of steroid hormones, especially testosterone, can help delay the onset of prostate disease or slow its progression. More studies are needed in this area (steroid hormone levels) to improve early detection and reduce the burden of prostate cancer, thus reducing the chance of infertility or azoospermia