İdrar yolu enfeksiyonlarından izole edilen Staphylococcus aureus'a karşı antibiyotikler ve ardıç meyvesi özütünün sinerjist inhibitör etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of synergistic inhibitory activity of antibiotics and juniper berry extract against Staphylococcus aureusisolated from urinary tract infections
- Tez No: 857105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FADHL AHMED SAEED ALGASHAA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Bağdat'taki Medical City Hastanesi'nde idrar yolu enfeksiyonu (İYE) geçiren hastalardan yüz (100) idrar örneği toplanmıştır. Sonuçlar, bakteri üremesi görülen örneklerin otuz dokuz (39/100) olduğunu göstermiştir (%39). Morfolojik kültürel ve biyokimyasal özelliklerin yanı sıra API 20E ve VITEK 2 sistemleri kullanılarak 39 örnekten 7 Staphylococcus aureus izole edilmiştir (%17,95). S. aureus izolatlarının antibiyotik duyarlılık testi on farklı antibiyotik türüne karşı tespit edilmiştir. Sonuçlar, levofloksasin ve siprofloksasinin sırasıyla %100 ve %85,71 ile en aktif antibiyotikler olduğunu gösterirken, tüm izolatlar %71,43 ve %100) ile imipenem ve ampisiline karşı daha yüksek direnç göstermiştir. Oksasilin için minimum inhibitör konsantrasyonlar (MİK) belirlenmiştir, Antibiyotik konsantrasyon aralığı 1024 μg/mL-0,25μg/mL'dir. İncelenen yedi S. aureus izolatından beşinin MİK değerleri 0,25 ila 1,0 μg/mL arasında değişirken, iki izolatın MİK değeri 32 μg/mL olarak tespit edilmiştir. Antibakteriyel aktivite Juniperus communis bitkisinin ekstraktları için kuyu testi kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar, en yüksek inhibisyon zonunun 20 mm olduğunu ve tüm sütlü özsu dilüsyonlarıyla karşılaştırıldığında, J. communis özsu bitkisinin ham sütlüsünün patojenik bakterilere karşı daha fazla antibakteriyel aktivite sergilediğini göstermiştir. J. communis bitkisi ve antibiyotik kombinasyonu bakteriler üzerinde büyük bir büyüme engelleyici etkiye sahipti. Agar kuyu difüzyon yönteminde S. aureus izolatları için karışımın ortalama inhibisyon zon çapları (MIZ) 20,6 mm iken, aynı izolatların MIZ'leri antibiyotikler için 15,6 mm ve tek başına ham süt özsuyu için 11,3 mm'dir.
Özet (Çeviri)
This study included collection of One hundred (100) urine samples from patients who had urinary tract infections (UTIs) at Medical City Hospital in Baghdad. The results showed that the samples that gave bacterial growth were thirty nine samples 39/100 (39%). Depending on the morphological cultural, biochemical characteristics as well as using api 20E and VITEK 2 Systems, seven Staphylococcus aureus were isolated from 39 samples 7/39 (17.95%). Antibiotic sensitivity test of S. aureus isolates was detected against ten types of different antibiotics. The results demonstrated a definite difference in resistance levofloxacine and ciprofloxacin were the most active antibiotics with 100% and 85.71% respectively, while, all isolates were higher resistant to imipenem and ampicillin with 71.43% and 100%. For oxacillin, the minimum inhibitory concentrations (MIC) were determined, The range of antibiotic concentrations is 1024 μg/mL–0.25μg/mL. Out of the seven S. aureus isolates that were examined, five of them had MIC values that varied from 0.25 to 1.0 μg/mL, while, two isolates were found to have an MIC of 32 μg/mL. Antibacterial activity was done for extracts of Juniperus communis plant by using well assay. The results indicated that the highest inhibition zone was 20mm, and compared to all milky sap dilutions, crude milky of J. communis sap plant exhibited greater antibacterial activity against pathogenic bacteria. The combination of J. communis plant and antibiotics had a great growth-inhibiting effect on bacteria. The agar well diffusion method's mean inhibition zone diameters (MIZ) of mixture for S. aureus isolates was 20.6 mm, while MIZ of the same isolates were 15.6 mm for antibiotics and 11.3 mm for crude milky sap alone