Isolation of bacterial pathogens from patients with urinary tract infection in Erbil city and determination of their antibiotic susceptibility patterns
Erbil şehri idrar yolu enfeksiyonu hastalarından bakteriyal patojenlerin izolasyonu ve antibiyotik dirençlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 473083
  2. Yazar: MAY ALI SALEH AL-HAMADANI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN CÖMERTPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İdrar yolu enfeksiyonları en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardan biridir. Bu çalımanın amacı, Erbil şehrinde yaşayan hastalardan alınan örneklerdeki etiyolojik ajanları ve bunların antibiyotik dirençlerini tespit etmektir. Çalışma için klinik olarak idrar yolu enfeksiyonu olduğu şüphesi bulunan 500 bireyden idrar örneği toplanmış ve incelenmiştir. Bakteriyel patojenler standart mikrobiyolojik yöntemlerle izole edilmiş ve antibiyotiklere karşı direnci Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemiyle test edilmiştr. Sonuçlarımız, çalışılan hasta örneklerinin büyük çoğunluğunda hastalık yapıcı bakterilerin bulunduğunu göstermiştir. İzole edilen patojenler arasında en yaygın olanı E. Coli (44.38%)'dir. Bunu sırasıyla Staphylococcus aureus (%19.10), Staphylococcus epidermidis (10.39%), Klebsiella pneumonia (%6.17), Pseudomonas aeruginosa (5.05%), Proteus mirabilis (3.37%), Staphylococcus haemolyticus (1.96%), Staphylococcus sarprophyticus (1.96%), Enterobacter aerogenes (1.68%), Klebsiella oxytoca (1.12%), Citrobacter koseri (0.84%), Morganella morganii (0.84%), Entrobacter cloacae (0.56%), Enterococcus faecalis (0.56%), Proteus vulgaris (0.56%), Serratia fonticola (0.56%), Steptocooccus agalactiae (0.28%), Citrobacter freundii (0.28%), ve Salmonella typhimurium (0.28%), takip etmektedir. İzole edilen türlerin antibiyotik dirençlerini ölçmek için 10 farklı antibiyotik elde edilen 19 tür bakteri üzerinde denenmiştir. Sonuç olarak, tüm bakteriler Ciprofloxacin, Norfloxacin ve Ceftriaxone hassaslık göstermişlerdir. Ancak patojenlerin denenen diğer antibiyotiklere karşı orta seviyeden yükseğe değişen miktarlarda dirençli oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections (UTIs) are among the most common bacterial infections in community practice. The aim of this study was to identify the etiologic agents and antibiotic resistance on samples taken from the patients living in Erbil City. A total of 500 urine specimens were collected from patients that were clinically suspected cases of UTIs. The bacterial pathogens were isolated by standard microbiologic methods and antimicrobial susceptibility testing was detected by the Kirby-Bauer disk diffusion method. The results showed significant bacterial pathogens were found in (71.2%) the final results of each patient. The most widespread pathogen isolated was E. coli (44.38%) and it was followed by Staphylococcus aureus (19.10%), Staphylococcus epidermidis (10.39%), Klebsiella pneumonia (6.17%), Pseudomonas aeruginosa (5.05%), Proteus mirabilis (3.37%), Staphylococcus haemolyticus (1.96%), Staphylococcus saprophyticus (1.96%), Enterobacter aerogenes (1.68%), Klebsiella oxytoca (1.12%), Citrobacter koseri (0.84%), Morganella morganii (0.84%), Enterobacter cloacae (0.56%), Enterococcus faecalis (0.56%), Proteus vulgaris (0.56%), Serratia fonticola (0.56%), Streptococcus agalactiae (0.28%), Citrobacter freundii (0.28%), and Salmonella typhimurium (0.28%). 10 different microbial agents have been tried on 19 species of bacteria in order to determine their antibiotic resistance. As a result, it was found that all bacteria species were sensitive to Ciprofloxacin, Norfloxacinand and Ceftriaxonewhile while their resistance ranged from high to moderate against the other antibiotics studied.