Futbolcu çocuklarda farklı ısınma yöntemlerinin bazı motorsal özelliklere etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of different warm-up methods on some motor characteristics in football player children
  1. Tez No: 857116
  2. Yazar: SERKAN HÜSNÜ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİ BARIŞ KARAVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolcu çocuklarda farklı ısınma yöntemlerinin bazı motorsal özelliklere etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalamaları 11,46±0,58 olan, boy uzunlukları 151,73±6,69; vücut ağırlıkları 41,47±6,83 olan 23 çocuk gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara 48 saat arayla üç farklı ısınma protokolü uygulandı. Isınma protokolü ilk olarak ısınma koşusu, ikinci aşamada dinamik + statik ısınma, üçüncü aşamada ise statik + dinamik ısınma olarak dizayn edildi. Her ısınma sonrası katılımcıların 30m sürat, çeviklik, bacak kuvveti, el kavrama, top sürme, top sektirme, uzun atlama, dikey sıçrama ve Y denge test değerleri alındı. İstatiksel analizlerde araştırmada katılımcılara ait veriler IBM SPSS 26 paket programı kullanılarak analiz edildi. Gruplardaki katılımcılara ait tanımlayıcı bilgiler tablolaştırıldı. Değişkenlerin metotlara göre test dağılımları incelenmiş, dağılımların normalliği ve varyansların homojenliği Shapiro-Wilks testi ile belirlendi. Isınma metotlarının 30 metre sprint, çeviklik, bacak kuvveti, el kavrama, top sürme, top sektirme, uzun atlama, dikey sıçrama, y denge değerleri üzerindeki etkisi tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of different warm-up methods on some motor characteristics in football children. The average age of the study was 11.46±0.58, the height was 151.73±6.69; 23 children with a body weight of 41.47±6.83 participated voluntarily. Three different warm-up protocols were applied to the participants, 48 hours apart. The warm-up protocol was designed as a warm-up run first, dynamic + static warm-up in the second stage, and static + dynamic warm-up in the third stage. After each warm-up, the participants' 30m speed, agility, leg strength, hand grip, dribbling, ball bouncing, long jump, vertical jump and y balance values were taken. In statistical analysis, the data of the participants in the study were analyzed using the IBM SPSS 26 package program. Descriptive information about the participants in the groups was tabulated. Test distributions of variables according to methods were examined, and normality of distributions and homogeneity of variances were determined with the Shapiro-Wilks test. The effects of warm-up methods on 30 meter sprint, agility, leg strength, hand grip, dribbling, ball bouncing, long jump, vertical jump, y balance values were examined with one-way analysis of variance (ANOVA).