Kokain kullanım bozukluğu olan erkek bireylerde periferik kandaki miRNA ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of miRNA expression levels in peripheral blood of males with cocaine use disorder
- Tez No: 857117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA MERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Forensic Medicine, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Birçok hayvan ve hücre çalışması mikroRNA'ların kokain, alkol, eroin ve metamfetamin bağımlılığı dahil olmak üzere psikotrop madde bağımlılıklarının gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli roller oynadığını göstermiştir. Uluslararası literatürde kokain kullanım bozukluğunun, insan periferik kanında mikroRNA düzeyindeki etkisini araştıran bilimsel çalışmaların sınırlı sayıda olduğu gözlenmektedir. Bununla birlikte, ülkemizde mikroRNA'ların kokain bağımlılığı üzerine periferik kanda potansiyel biyobelirteçler olarak rolü henüz keşfedilmemiştir. Bu bağlamda, bu çalışma kokain bağımlılarının periferik tam kanında yer alan bazı mikroRNA'ların (miR-9-5p, miR-26b-5p, miR-132-3p ve miR-134-5p) ifadelerindeki değişimi saptayarak, kokain bağımlılığı düzenlenmesinde rol oynayabilecek aday mikroRNA'ları tanımlamayı hedeflemiştir. Bu çalışma, uluslararası literatüre göre kokain bağımlısı insan periferik kanında ilgili mikroRNA'ların analizinin yapıldığı ilk çalışmadır. Bu çalışmada, kokain bağımlısı olan 12 erkek birey bağımlı grubunu, kokain bağımlılığı tedavisi gören 11 birey tedavi grubunu ve herhangi bir madde bağımlılığı olmayan 16 sağlıklı birey kontrol grubunu oluşturmaktadır. Bağımlı ve tedavi grubu bireylerine ait kan örnekleri Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Kliniği'ne tedavi edilmek üzere başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllü bireylerden toplanmıştır. Bireylerden alınan periferik kan örneklerinden total RNA izolasyonu gerçekleştirildikten sonra ters transkriptaz ile cDNA sentezi gerçekleştirilmiştir. MikroRNA'ların ifadelerindeki değişim kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile belirlenmiştir. 2-ΔΔCT formülüne göre mikroRNA ekspresyon düzeylerindeki ''fold change'' (kat değişimi) değeri belirlenmiştir. İstatiktiksel analizlerde mikroRNA'ların ekspresyonu için ΔCt değerleri üzerinden analizler yapılmıştır. Bağımlı, tedavi ve kontrol grupları arasında aday mikroRNA'ların ΔCt değerleri açısından fark olup olmadığı One-way ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Post-hoc test olarak LSD testi ya da Tamhane's T2 testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many animal and cell studies have shown that microRNAs play important roles in the development and progression of drug addictions, including addiction to methamphetamine, cocaine, alcohol, and heroin. In the international literature, it is observed that there are a limited number of scientific studies investigating the effect of cocaine use disorder on microRNA level in human peripheral blood. However, the role of microRNAs as potential biomarkers in peripheral blood on cocaine addiction has not yet been discovered in our country. In this context, this study detected changes in the expression of some microRNAs (miR-9-5p, miR-26b-5p, miR-132-3p, and miR-134-5p) in the peripheral whole blood of cocaine addicts, which may play a role in the regulation of cocaine addiction aimed to identify candidate microRNAs. According to the international literature, this study is the first to analyze relevant microRNAs in the peripheral blood of cocaine addicted humans. In this study, 12 male individuals who were addicted to cocaine constituted the addict group, 11 individuals who were being treated for cocaine addiction constituted the treatment group and 16 healthy individuals without any substance addiction constituted the control group. Blood samples of dependent and treatment group individuals were collected from volunteers who applied to the Anatolia Clinic of Balıklı Rum Hospital for treatment and agreed to participate in the study. After isolation of total RNA from peripheral blood samples obtained from individuals, cDNA synthesis was performed with reverse transcriptase. The change in the expression of microRNAs was determined by the quantitative real-time PCR method. The ''fold change'' value in microRNA expression levels was determined according to 2- ΔΔCT. In statistical analyses, analyzes were made based on ΔCt values for the expression of microRNAs. One-way ANOVA test was used to analyze whether there was a difference in ΔCt values of candidate microRNAs between dependent, treatment and control groups. LSD test or Tamhane's T2 test was used as post-hoc test.