İklim değişikliği ve iklimle dengeli çevre tasarım ilkeleri
Climate change and climate-balanced environmental design principles
  1. Tez No: 857119
  2. Yazar: LEMAN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER KÜÇÜKDOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde dolaylı veya dolaysız olarak insan yararı için üretilen enerjinin çoğu yenilenemez enerji kaynaklarından sağlanmaktadır. Ancak yıllarca yenilenemez enerji kaynaklarından üretilen enerji atmosferdeki sera gazlarının yoğunluğunda artışlar meydana getirmiş ve bu artışlar sonucu iklimde olumsuz değişiklikler gerçekleşmiş ve gerçekleşmeye devam etmektedir. İklimdeki gerçekleşen bu olumsuz değişiklikler, başta insanlar olmak üzere tüm canlıların yaşamlarını etkilemektedir. Dolayısı ile uzun yıllardır dünya gündeminde yer alan iklim değişikliğinin nedenleri, sonuçları ve iklim değişikliğin yavaşlatılmasına karşı alınacak önlemler üzerine ulusal ve uluslararası çalışmalar yürütülmektedir. Ülkelerin yenilenemez enerji kaynakları yerine yenilenebilir enerji kaynakları kullanması üzerinde durulmaktadır. Atmosferdeki sera gaz emisyonundaki artışın dolayısıyla da iklimdeki değişikliklerin en önemli sebebi insan etkisi olduğu yapılan araştırmalar ile tespit edilmiştir. Yapı endüstrisi de en fazla sera gaz emisyonuna neden olan sektörlerden biridir. Bu nedenle küresel bir sorun olan iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması için, enerji, su ve diğer doğal kaynakların etkili bir şekilde kullanılması, yenilenemez enerji kaynak kullanımının minimuma indirilmesi, yapı endüstrisinde maksimum enerji tasarrufu sağlayan, iklimle dengeli tasarım anlayışının benimsenerek, zorunlu hale getirilmesi gibi uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada doğal kaynaklardan yararlanarak, iklimsel konfor ve enerji korunumu ilkeleri doğrultusunda iklimle uyumlu çevre tasarımı parametreleri araştırılarak, gelecekte yapılacak çalışmalara referans olması için Bakırköy bölgesindeki 278 ada- 94 parsel için iklimle dengeli çevre tasarımı modeli uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, most of the energy produced directly or indirectly for human benefit is provided from non-renewable energy sources. However, the energy produced from non-renewable energy sources for years has increased the density of greenhouse gases in the atmosphere, and as a result of these increases, negative changes in the climate have taken place and continue to occur. These negative changes in the climate affect the lives of all living things, especially humans. Therefore, national and international studies are carried out on the causes and consequences of climate change, which has been on the world agenda for many years, and the measures to be taken against the slowdown of climate change. It is emphasized that countries use renewable energy sources instead of non-renewable energy sources. It has been determined by researches that the most important reason for the increase in greenhouse gas emissions in the atmosphere and therefore the changes in the climate is the human effect. The construction industry is also one of the sectors that cause the most greenhouse gas emissions. Therefore, in order to reduce the effects of climate change, which is a global problem, implementation of practices such as effective use of energy, water and other natural resources, minimizing the use of non-renewable energy resources, adopting a climate-balanced design approach that provides maximum energy savings in the construction industry and making it mandatory. required. In this study, environmental design parameters compatible with climate were investigated in line with the principles of climatic comfort and energy conservation, using natural resources, and a climate-balanced environmental design model was applied for 278 blocks-94 parcels in Bakırköy region to be a reference for future studies.