Peyzaj enstalasyon (yerleştirme) sanatı için bir tipoloji oluşturulması
Developing a typology for landscape installation art
- Tez No: 857118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUTKU AK ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Peyzaj enstalasyonları, doğal ve yapay unsurları bir araya getirerek mekânsal deneyimleri dönüştüren sanatsal ifadelerdir. Ancak, bu alanda çalışan sanatçılar ve akademisyenler arasında ortak bir dil ve sınıflandırma sistemi eksikliği bulunmaktadır. Bu çalışma, bu eksikliği gidermek için bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir. Bu nedenle bu araştırmada peyzaj enstalasyon (yerleştirme) sanatı alanında bir tipoloji oluşturmak amaçlamaktadır. Araştırma, mevcut literatürün incelenmesi ve peyzaj enstalasyonları üzerinde yapılan örnek çalışmaların analiz edilmesinden oluşmaktadır. Araştırmada peyzaj enstalasyonları belirli özelliklere göre sınıflandırılarak bu sınıflandırma üzerinden genel bir tipoloji oluşturulmuştur. Bu tipoloji ile peyzaj enstalasyonlarının farklı türlerini, malzemelerini, boyutlarını, konumlarını ve estetik özellikleri incelenmektedir. Böyle bir tipoloji, yalnız bu alanda çalışan sanatçılar ve tasarımcılar için değil, ayrıca peyzaj mimarları için de bir rehber oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Landscape installations are artistic expressions that transform spatial experiences by bringing together natural and artificial elements. There is, however, a lack of a common language and classification system among artists and academics working in this field. This study aims to address this gap by providing a framework. Therefore, this research aims to create a typology in the field of landscape installation art. The research consists of reviewing the existing literature and analyzing case studies on landscape installations. In the study, landscape installations are classified based on specific characteristics, and a general typology is created based on this classification. This typology includes different types of landscape installations, their materials, dimensions, locations, and aesthetic features. Such a typology will not only serve as a guide for artists and designers but also for landscape architects practicing in the field.