Tek taraflı dudak damak yarıklı hastalarda farklı maksiller ilerletme yöntemlerinin maksillofasiyal bölgede yarattığı stres dağılımı ve olası hareket miktarlarının geleneksel yöntem olan diş destekli yüz maskesi tedavisi ile karşılaştırılması: sonlu elemanlar analizi
Comparison of the stress distribution and possible amount of movement created by different maxillary advancement methods in the maxillofacial region in patients with unilateral cleft lip and palate compared to the traditional method of tooth supported face mask treatment: finite element analysis
- Tez No: 857126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE GÖRÜCÜ COŞKUNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
AKDEMİR, G. Tek Taraflı Dudak Damak Yarıklı Hastalarda Farklı Maksiller İlerletme Yöntemlerinin Maksillofasiyal Bölgede Yarattığı Stres Dağılımının Ve Olası Hareket Miktarlarının Geleneksel Yöntem Olan Diş Destekli Yüz Maskesi Tedavisi İle Karşılaştırılması: Sonlu Elemanlar Analizi. Hacettepe Üniversitesi DişHekimliği Fakültesi, Ortodonti Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2023. Bu çalışmanın amacı, sonlu elemanlar analizini kullanarak tek taraflı dudak damak yarıklı hastalarda farklı maksiller ilerletme yöntemlerinin maksillofasiyal bölgede yarattığı stres dağılımının ve olası hareket miktarlarının değerlendirilmesi ve geleneksel yöntemle karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla sonlu elemanlar analiz yönteminden faydalanılarak tek taraflı dudak ve damak yarıklı bir model (DDY model) ile yarık bulunmayan bir model (kontrol modeli) oluşturulmuştur. Oluşturulan DDY ve kontrol modellerinde 3 farklı mekanik kıyaslanmıştır. İlk mekanik; konvansiyonel akrilik plak üzerinden okluzal düzleme 30° açıyla yerleştirilen elastikler ile yüz maskesi kullanımıdır. İkinci mekanik; infrazigomatik krest bölgesine yerleştirilen mini plaklar üzerinden okluzal düzleme 30° açıyla yerleştirilen elastikler ile yüz maskesi kullanımıdır. Üçüncü mekanik; maksilladaki infrazigomatik plaklara ek olarak mandibulaya yerleştirilen mentonplak üzerinden elastik kullanımı şeklindedir. Her bir grupta taraf başına 500 gr'lık kuvvet uygulanmıştır. Elde edilen sonlu elemanlar modellerinde Von Misses, maksimum asal ve minimum asal gerilme ile yer değiştirme değerleri değerlendirilmiştir. Her üç modelde de maksiller protraksiyon sirkummaksiller suturlarda etki oluşturabilmiştir. Bu nedenle kıyaslanan 3 mekaniğin de tek taraflı dudak damak yarıklı, maksiller retrüzyona bağlı iskeletsel Sınıf III maloklüzyonu olan bireylerin tedavisinde kullanılabileceği düşünülmüştür. Geleneksel akrilik plak üzerinden yüz maskesi ile maksiller protraksiyon modelinde dental etkiler daha fazlayken diğer modellerde iskeletsel etkiler daha fazla bulunmuştur. İnfrazigomatik plakların kullanıldığı modellerde ankraj direkt olarak iskeletsel yapıdan alındığı için maksiller dental yapılarda neredeyse hiç etki oluşmamıştır. Maksillada protraksiyon sonucu saat yönünün tersine rotasyon miktarı en fazla geleneksel akrilik plak üzerinden kullanılan yüz maskesi modelinde, en az oranda ise infrazigomatik plaklar ve mentonplak üzerinden elastik kullanımını içeren modelde gözlenmiştir. Bunun sonucunda yüz maskesi içeren modellerde mandibulada saat yönünde rotasyon gerçekleşirken infrazigomatik ve mentonplak kullanıldığı modelde saat yönünün tersinebir rotasyon gerçekleşmiştir. Tek taraflı dudak damak yarığı olan bireylerde yarık olan tarafta bulunan mini plak ve mini vidaların daha fazla strese maruz kaldığı görülmüştür.Goslon skoru 4 olan tek taraflı dudak damak yarıklı bireylerde iskeletsel destekli yüz maskesinin hem geleneksel akrilik plak üzerinden yüz maskesine modelinehem de saf iskeletsel destekli maksiller protraksiyon modeline göre daha fazla iskeletseletki ve yer değiştirmeye neden olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AKDEMIR, G. Comparison Of The Stress Distribution And Possible Amount Of Movement Created By Different Maxillary Protraction Methods In Maxillofacial Region Of The Patients With Unilateral Cleft Lip And Palate Compared To The Traditional Method Of Tooth Supported Face Mask Treatment: A Finite Element Analysis. Hacettepe University, Faculty of Dentistry, Faculty of Orthodontics, Specialty Thesis, Ankara, 2023. The aim of this study was to evaluate the stress distribution and possible amount of movement created by different maxillaryprotraction methods in the maxillofacial region of the patients with unilateral cleft lip and palate using a finite element analysis and to compare them with the traditional facemask method. Materials and Method: For this reason, a study model with unilateral cleft lip and palate (CLP model) and a group without cleft (control model) were formed by using the finite element analysis method. Three different mechanics were compared in the control and CLP groups. The first mechanic was usage of a facemask with elastics placed at a 30° angle to the occlusal plane over a conventional acrylic plate. The second mechanic was usage of a face mask with elastics placed at a 30° angle to the occlusal plane over miniplates placed in the zygomatic crest region. The third mechanic was the use of elastic over the mentoplate placed on the mandible inaddition to the infrazygomatic plates in the maxilla. A force of 500 g at each side was applied in each group. Von Misses, maximum principal and minimum principal stress and displacement values were evaluated with the finite element models obtained. In all three models, maxillary protraction was able to produce an effect on the circummaxillary sutures. Therefore, it was thought that all 3 compared mechanics could be used in the treatment of individuals with unilateral cleft lip and palate and skeletal Class III malocclusion due to maxillary retrusion. In the maxillary protraction model with a facemask over a conventional acrylic plate, the dental effects were found to be greater, whereas skeletal effects were found to be greater in the other models. The maximum amount of counterclockwise rotation of the maxilla as a result of protraction was observed in the face mask model using traditional acrylic plates, and the minimum amount was observed in the model using infrazigomatic plates and elastic over mentoplate. As a result, while clockwise rotation of the mandible occurred in the models with face mask, a counterclockwise rotation occurred in the model with infrazigomatic and mentoplate plates. In individuals with unilateral cleft lip and palate,it was observed that the miniplates and screws on the cleft side were exposed to more stress. In individuals with unilateral cleft lip and palate with a Goslon score of 4, it was observed that the skeletally supported facemask caused more skeletal impact and displacement than both the traditional acrylic plate-on-facemask model andthe pure skeletally supported maxillary protraction model.