Trabzon kent merkezinde kent imgesini oluşturan alanların belirlenmesi
Identifying the areas forming the urban image in the Trabzon city center
- Tez No: 857125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUTKU AK ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mekanın insan üzerindeki etkisi, insanın mekanı kullanma biçimi, mekanın insan üzerinde yarattığı duygusal etkiler gibi faktörler, kent imgesini oluştururken bireyin kimliğini de şekillendirmektedir. İnsan, yaşadığı veya kullandığı mekanlarda kendine ait izler bırakmakta ve mekana anlam katmaktadır. Bu sayede mekanlar, kişisel ve toplumsal hafızanın bir parçası haline gelmektedir. İnsanlar yaşadıkları kentteki mekanları kullanarak kendilerini ifade etmekte ve kentin kimliğini şekillendirmektedir. İnsan ve mekan arasındaki bu ilişkiyi anlamak, kentleri ve insanları daha iyi anlamak amacıyla önemlidir. Kevin Lynch, kentlerin imgelenebilmesi ve zihinsel olarak biçimlendirilebilmesi amacıyla kent imgelerini bağlantılar, kenarlar, bölgeler, düğüm noktaları ve nirengi noktaları olmak üzere beş başlıkta toplamıştır. Bu çalışmada, Trabzon Ortahisar İlçesi'nde kent imgesine etki eden alanlar bu beş başlık altında uzman görüşü formu kullanılarak belirlenmiştir. Uzman görüşmeleri peyzaj mimarı, mimar ve şehir bölge plancısı olmak üzere 20 kişi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda Trabzon Ortahisar İlçesi'nde kent imgesini oluşturan alanlar Uzun Sokak, Maraş Caddesi, Beşirli Sahili, KTÜ Kampüs ve Meydan Parkı olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, belirlenen bu alanların kültürel özellikleri incelenmiş ve kent imgesini oluşturan alanların iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Factors such as how space impact people, the way humans use space and its emotional effect shape the urban image as well as the individual's identity. People leave their own marks in the spaces they use or live in, adding meaning to these spaces. As a result, spaces become a part of personal and collective memory. The urban image also reflects the identity of the city itself. People express themselves and shape the identity of the city they live in through the use of the spaces within it. Understanding this relationship between humans and space is important for better understanding cities and their inhabitants. Kevin Lynch has categorized the ways in which urban images can be formed and mentally shaped under five headings: paths, edges, districts, nodes, and landmarks. The objective of this study is to examine the urban images of Trabzon under these five headings. Expert opinions forms were used to identify the urban images of Trabzon. Expert opinions were carried out with 20 individuals, which included landscape architects, architects, and urban regional planners. As a result of the study, the siets forming the urban image of Trabzon's Ortahisar Province were identified as Uzun Street, Maraş Street, Beşirli Waterfront, KTÜ Campus and Meydan Park. In conclusion, the cultural characteristics of the identified sites were investigated and suggestions were provided towards improving the urban image.