Matematik eğitiminde zekâ oyunları kullanımının doküman analizi ile incelenmesi
Investigation of the use of intelligence games in mathematics education
- Tez No: 969547
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 2014-2024 yılları arasında matematik eğitiminde zekâ oyunlarının kullanımına yönelik yapılmış bilimsel çalışmaları kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Zekâ oyunları, öğrencilerin dikkat, problem çözme ve zihinsel becerilerini geliştirerek eğitim süreçlerine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu alandaki sistematik analizler, oyunların eğitimdeki rolünü derinlemesine anlamamıza ve eğitim kalitesini artırmamıza yardımcı olacaktır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, YÖK Ulusal Tez Merkezi, TRDizin ve DergiPark veri tabanlarına kayıtlı 20 yüksek lisans tezi, 2 doktora tezi ve 29 makale olmak üzere toplam 51 çalışma oluşturmaktadır. Çalışmaların büyük kısmı nitel yöntemle gerçekleştirilmiş, veri toplama araçları arasında ölçek/envanter, görüşme formları ve testler öne çıkmıştır. Elde edilen bulgulara göre, incelenen çalışmaların çoğunlukla makele olduğu en az ise doktora tezi olduğu belirlenmiştir. Çalışmalarda sıklıkla nitel ve nicel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmalarda en çok kullanılan desen deneysel desen olurken, örneklem grubu olarak genellikle ortaokul öğrencileri tercih edilmiştir. İncelenen araştırmalarda kullanılan zekâ oyunlarından en çok tercih edilenler Tangram, Mangala ve Kendoku olmuştur. Bu oyunların matematiksel düşünme, uzamsal beceri ve problem çözme becerilerine katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, zekâ oyunlarının öğrencilerde matematik dersine karşı olumlu tutum geliştirme, ders motivasyonunu artırma ve akademik başarıyı yükseltme gibi duyuşsal etkileri olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte, materyal temini gibi lojistik sorunlar ve bazı oyunların kurallarının anlaşılmasının zorluğu gibi olumsuzluklar da dile getirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, zekâ oyunlarının eğitimde hem bilişsel hem de duyuşsal faydalar sunduğunu ortaya koymakta ve bu oyunların gelecekteki eğitim uygulamaları için önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, matematik eğitiminde zekâ oyunlarının etkinliğini anlamak ve bu alanda yapılacak yeni araştırmalar için bir rehber olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the scientific research conducted between 2014 and 2024 on the use of intelligence games in mathematics education. Intelligence games contribute significantly to educational processes by enhancing students' attention, problem-solving, and cognitive skills. Systematic analyses in this area help deepen our understanding of the role of games in education and improve educational quality. The study employed the document analysis method, one of the research methods. The sample group consisted of 51 studies, including 20 master's theses, 2 doctoral dissertations, and 29 articles registered in the YÖK National Thesis Center, TRDizin, and DergiPark databases. Most of the analyzed studies were conducted using qualitative methods, with scales/inventories, interview forms, and tests being the primary data collection tools. The findings indicate that the majority of the studies were articles, while doctoral dissertations were the least common. Both qualitative and quantitative methods were frequently utilized, and quasi-experimental design was the most common. Middle school students were predominantly chosen as the sample group. Among the intelligence games analyzed, Tangram, Mangala, and Kendoku were the most frequently used. These games were found to contribute to mathematical thinking, spatial ability, and problem-solving skills. Additionally, intelligence games were reported to have affective benefits, such as fostering positive attitudes towards mathematics, increasing lesson motivation, and enhancing academic success. However, logistical challenges such as material availability and the complexity of game rules were also highlighted. The results of this study demonstrate that intelligence games offer significant cognitive and affective benefits in education and are valuable tools for future educational practices. This research aims to serve as a guide for understanding the effectiveness of intelligence games in mathematics education and for future studies in this field.