Pandemi döneminde mevsimlik tarım işçisi çocukların okul terki riski ile ilişkili faktörler
Factors related with the school dropout risk of seasonal agricultural worker children during the pandemic
- Tez No: 857168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın temel amacı koronavirüs pandemi döneminde mevsimlik tarım işçisi çocukların öznel iyi oluş, umut, aile yaşam doyumu, okul iklimi ve okul terki risklerini çeşitli sosyodemografik değişkenlere göre incelemek ve bu değişkenlerin okul terki riskini yordama gücünü ortaya koymaktır. Bu kapsamda Şanlıurfa Suruç'ta ortaokulda kayıtlı olan 369 mevsimlik tarım işçisi çocuğa Öğrenci Öznel İyi Oluş Ölçeği, Umut Ölçeği, Aile Yaşam Ölçeği, Okul İklimi Ölçeği ve Okul Terki Riski Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeklerden toplanan veriler SPSS 26 paket program aracılığıyla analiz edilmiştir. Katılımcıların okul terki riskinin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini test etmek için bağımsız grup t testi, sınıf kademesine göre anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için de ANOVA analizi uygulanmıştır. Kız öğrencilerin öznel iyi oluş, aile yaşam doyumu ve okul iklimi puanları erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksektir. Sınıf kademesine göre farklılığa bakıldığında ise 8. sınıf öğrencilerinin öznel iyi oluş, umut, aile yaşam doyumu ve okul terki riski puanları diğer sınıflara göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Öznel iyi oluşun, umudun, aile yaşam doyumlarının ve okul iklimi tutumlarının okul terki riskini yordama gücünü belirlemede hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Analiz soncunda elde edilen bulgulara göre öznel iyi oluş, aile yaşam doyumu ve okul iklimi puanları okul terki riskini anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılarak yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to examine the subjective well-being, hope, family life satisfaction, school climate, and school dropout risks of seasonal agricultural worker children based on various sociodemographic variables during the coronavirus pandemic. Additionally, the study aims to demonstrate the predictive power of these variables on school dropout risk. In this context, the Student Subjective Well-being Scale, Hope Scale, Family Life Satisfaction Scale, School Climate Scale, and School Dropout Risk Scale were administered to 369 seasonal agricultural worker children in middle school in Suruç, Şanlıurfa. The data collected from the scales were analyzed using the SPSS 26 software package. Independent samples t-test was employed to examine whether there was a significant difference in school dropout risk based on gender. ANOVA analysis was conducted to test for significant differences based on grade level. Female students scored significantly higher than males in subjective well-being, family life satisfaction, and school climate. When examining differences by grade level, 8th-grade students had significantly higher scores in subjective well-being, hope, family life satisfaction, and school dropout risk compared to other grades. A hierarchical regression analysis was conducted to determine the predictive power of subjective well-being, hope, family life satisfaction, and school climate attitudes on school dropout risk. The analysis indicated that subjective well-being, family life satisfaction, and school climate scores significantly predicted dropout risk. The findings were discussed and interpreted within the relevant literature framework, and recommendations were provided based on the results.