Yeni medyada hikaye anlatımı pratikleri bağlamında ötekiyle karşılaşma: 'Katarsis X-tra' örneği
The encounter with the other through new media storytelling practices: The example of 'Katarsis X-tra'
- Tez No: 857175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez çalışması, yeni medyada gerçekleşen hikaye anlatımı pratiklerinin doğurduğu toplumsal ötekileştirme problemiyle yüzleşme sürecini 'Katarsis X-tra' ve 'Geçecek mi?' programları örnekleminde inceleyecektir. Örneklemde yer alan programlar YouTube üzerinde yayınlanmakta ve uzman psikolog Gökhan Çınar moderatörlüğünde; toplum tarafından ötekileştirilmiş bireylerin kendi hayat hikayelerini anlatmalarına, seslerini duyurmalarına aracı olmaktadırlar. Yeni medya teknolojileri ile izleyiciler içeriklere yorum yaparak cevap verebilmektedirler. Bu çalışmada, belirlenen videolara gelen yorumlar post yapısalcı feminist söylem analizi yöntemiyle analiz edilecek ve videolarda anlatılan hikayelere nasıl yorumlar yapıldığı, bu hikayelerin doğurduğu yeni hikaye anlatımı süreçleri incelenecektir. İncelemeler sonucunda, videolardaki hikaye anlatımlarının izleyicide ötekileştirmeye dair hangi şekillerde farkındalık yarattığı ve ötekileştirme söylemlerine karşıt söylemler geliştirme potansiyeli sorgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis will analyse the process of confronting the social otherisation problem through the storytelling practices in the new media, in the sample of the programs 'Katarsis X-tra' and 'Geçecek mi?'. The programs included in the sample are broadcasted on YouTube and moderated by the psychologist Gökhan Çınar; they serve as a platform for individuals marginalized by society to tell their own life stories and make their voices heard. With the new media technologies, viewers can respond to content by commenting. In this study, the comments on the chosen videos will be analyzed with the post-structuralist feminist discourse analysis method. Comments on the videos and the new storytelling processes that these stories create will be discussed. As a result of the analysis, the ways that the storytelling in the videos raise awareness in relation to otherization for the audience, and the potential of developing discourses against the expression of otherization will be questioned.