Ceza muhakemesinde soruşturma evresinde savunma
Defense in the investigation phase in criminal procedure
  1. Tez No: 857178
  2. Yazar: İLAYDA KANDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Daha Maddi gerçeğe ulaşılması için ceza muhakemesi sürecinde iddia, savunma ve yargılama makamlarının iş birliği içerisinde faaliyet göstermesi büyük önem arz etmektedir. Maddi gerçeğe ulaşılırken tüm bu süreçte şüpheli/sanık haklarının da korunması elzemdir. Ceza muhakemesi faaliyeti, soruşturma aşaması ile başlamış olur. Şüpheliye yönelik ceza muhakemesi işlemlerinin başlaması ile birlikte şüphelinin savunma hakkı başlar. Ancak şüphelinin savunma hakkını kullanabilmesi için hakkındaki suç isnadından haberdar olması gerekir. Şüpheli, savunma hakkını kendisi bizzat kullanabileceği gibi müdafiin hukuki yardımından da faydalanabilir. Şüphelinin müdafi yardımından faydalanması hâlinde şüphelinin kolektif savunmasından bahsedilir. Kolektif savunmanın yapılması, bireysel savunmaya engel olmadığı gibi şüphelinin bireysel savunmasını destekler niteliktedir. Ceza Muhakemesi Kanunu'nda gösterilen bazı durumlarda şüphelinin müdafi yardımından faydalanması zorunlu tutulmuştur. Şüphelinin savunma hakkını kullanmasına ilişkin kimi zaman mevzuatta yer alan düzenlemelerden kimi zamansa hukuka aykırı uygulamalardan kaynaklanan ihlaller yaşanmaktadır. Çalışmamızda uygulamada sık karşılaşılan savunma hakkı ihlalleri incelenmiş; tartışmalı konular ortaya konmaya çalışılmış ve çözüme yönelik birtakım önerilere yer verilmiştir.sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The collaborative engagement of the prosecution, defense, and adjudicatory authorities is paramount in the criminal procedural process to ascertain the material truth. Safeguarding the rights of the suspect/defendant is imperative throughout this process. The criminal procedural activity commences with the investigatory stage. Upon the initiation of criminal procedural measures against the suspect, the right to defense of the suspect is activated. However, for the suspect to effectively exercise this right, they must be duly informed of the accusations against them. The suspect may opt to personally exercise their right to defense or benefit from the legal assistance of defense counsel. Should the suspect avail themselves of defense counsel assistance, it is referred to as the suspect's collective defense. The execution of collective defense does not preclude individual defense but rather complements the suspect's individual defense. In certain instances delineated in the Criminal Procedure Code, it is obligatory for the suspect to benefit from defense counsel assistance. Instances of violations of the right to defense, stemming at times from legislative regulations and at other times from unlawful practices, are observed in the utilization of the suspect's right to defense. This study scrutinizes prevalent violations of the right to defense in practice, endeavors to elucidate contentious issues, and proffers some prospective solutions.