6. sınıf öğrencilerine yönelik sanat ve sosyal hizmet uygulaması: Öteki göçmeni bir okul sosyal hizmet müdahalesi ile anlamak
Art and social work practice for 6th grade students: Understanding the other immigrant through a school social work intervention
- Tez No: 857179
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Okul sosyal hizmeti ve sanatla sosyal hizmet uygulamalarını birarada kullanarak çocuklar arasında uyumu sağlamak, farklılıklara saygıyı artırmak ve hoşgörüyü geliştirmek önemli bir adımdır. Bu araştırmada, çok okunan çocuk kitaplarından birisi olan Küçük Prens'in; karma okullarda eğitim alan 6. sınıf öğrencilerinin farklılıklara saygısının, sevgi ve hoşgörüsünün artmasına olan etkisi araştırılmıştır. Kitaptaki karakterin çocuk olması, hiç bilmediği bir yere gitmesi, kültürel farklılıklar yaşaması tıpkı göçmen bir çocuğun hayatına benzemektedir. Olumsuz tutumların değişmesi için 'öteki' ile uyumun edebî eser aracılığıyla sağlanmasının amaçlandığı araştırmada sanat ve okul sosyal hizmetini biraraya getirerek alternatif çözüm önerisi sunmak hedeflenmiştir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 30 öğrenciye, 20 ebeveyne ve 10 öğretmene/idareciye ayrı ayrı hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme formları uygulanmıştır. 30 öğrenciye Farklılıklara Saygı Değeri Ölçeği ön test son test olarak uygulanmıştır. Çalışma kapsamında deney grubunu oluşturan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Merkezi'ne gönüllü gelen 6. sınıf öğrencilerine barış eğitimi verilmiştir. Barış eğitimi kapsamında Küçük Prens kitabı okutulmuştur. Ayrıca bu öğrencilerle Hoşgörülü Davranışlar Etkinliği ile Barış Nasıl Olmalı Etkinliği yapılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 24.0 kullanılmıştır. Nitel verilerin tematik analizde ise MAXQDA programından yararlanılmıştır. Bu araştırma sanatla sosyal hizmet ve okul sosyal hizmeti kapsamındaki uygulamaların çocuklar arasında farklılıklara saygının artmasını, sevginin ve hoşgörünün pekişmesini sağladığını göstermiştir. Bu bağlamda, sağlıklı bir okul ortamı yaratarak, çocukların üstün yararı için ayrımcılığın önüne geçerek kültürel kaynaşmayı pekiştirmede sanatla sosyal hizmet ve okul sosyal hizmetini bir araya getirmenin önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is an important step to ensure harmony among children, to increase respect for differences and to develop tolerance by using school social work and arts and social work practices together. In this study, the effect of The Little Prince, one of the most widely read children's books, on increasing the respect for differences, love and tolerance of 6th grade students in mixed schools was investigated. The aim of the study was to provide an alternative solution by bringing art and school social work together in order to change negative attitudes and to provide harmony with the 'other' through literary works. Mixed method was used in the study. Semi-structured interview forms prepared separately were applied to 30 students, 20 parents and 10 teachers/administrators. 30 students were administered the Respect for Differences Value Scale as pre-test and post-test. Within the scope of the study, peace education was given to 6th grade students who volunteered to Zonguldak Bülent Ecevit University Civilization Research and Values Education Center, which constituted the experimental group. The Little Prince book was read within the scope of peace education. In addition, Tolerant Behaviors Activity and How Peace Should Be Activity were carried out with these students. SPSS 24.0 was used to analyze the quantitative data obtained. MAXQDA program was used in the thematic analysis of qualitative data. This research has shown that the practices within the scope of social work with art and school social work have increased respect for differences among children and reinforced love and tolerance.