Leveraging big data analysis to enhance customer experience: A comparative study of Apple, Airbnb, Starbucks, Netflix and Amazon
Büyük veri analizi kullanarak müşteri deneyimini geliştirmek: Apple, Airbnb, Starbucks, Netflix ve Amazon'un karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 857182
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN YASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veri Yönetimi ve Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Amazon, Airbnb, Netflix, Apple ve Starbucks gibi endüstri liderlerinin büyük veriyi kullanımını araştırmayı amaçlamaktadır. Temel odak noktası, müşteri deneyimini geliştirmeye ve bilinçli karar verme süreçlerini kolaylaştırmaya olan etkisidir. Kapsamlı bir durum çalışması metodolojisi kullanarak SWOT analizlerini ve anketleri içeren, araştırma bu şirketler tarafından kullanılan stratejilere ilişkin değerli içgörüler ortaya çıkarmıştır. Bulgular, büyük verinin kuruluşlara son derece kişiselleştirilmiş ürünler ve hizmetler sunma, karar alma süreçlerini hızlandırma ve müşteri memnuniyetini artırma gücünü vurgulamaktadır. Ancak, etik düşünceler ve veri yönetimi önemli zorluklar olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma çağdaş iş uygulamalarında büyük verinin kilit rolünü vurgulamakta ve müşteri deneyimlerini yükseltmeye çalışan şirketler için daha iyi veri koruması için blokzinciri gibi uygulanabilir öneriler sunmaktadır veya karmaşık veri odaklı stratejilerin peşindeyken müşteri deneyimlerini artırmak için yayın platformları için VR içeriklerine odaklanma gibi.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the utilization of big data by industry leaders such as Amazon, Airbnb, Netflix, Apple, and Starbucks, with a primary focus on its impact on enhancing the customer experience and facilitating informed decision-making processes. Employing a comprehensive case study methodology involving SWOT analyses and surveys, the research uncovered valuable insights into the strategies employed by these companies. Findings reveal that big data empowers organizations to offer highly personalized products and services, streamlines decision-making, and enhances customer satisfaction. However, ethical considerations and data governance emerge as significant challenges. In conclusion, this study underscores the pivotal role of big data in contemporary business practices and offers actionable recommendations like using blockchain for better data protection, or focusing on VR content for streaming platform for companies striving to elevate customer experiences while navigating the complex landscape of data-driven strategies.