Türkiye'de kurumsal işleyiş ve yönetsel yapı çerçevesinde veri gölü tabanlı veri mimarilerinin geliştirilmesi
Development of data lake based data architectures within the framework of institutional operations and administrative structure in Türkiye
  1. Tez No: 917611
  2. Yazar: ELA ANKARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Dijital dönüşüm ve veri bilimi alanlarındaki gelişmeler, büyük veri yönetimi ve analizine olan ihtiyacı artırmıştır. Bu tezde, Türkiye'deki kamu kurumlarının büyük veri yönetim süreçlerini daha etkili bir şekilde yönetebilmeleri amacıyla fonksiyonel ve olgunluk tabanlı bir veri gölü mimarisi modeli önerilmiştir. Büyük veri çağında, kamu kurumları tarafından toplanan verilerin analiz edilerek toplumsal faydaya dönüştürülmesi büyük önem taşımaktadır. Mevcut veri yönetim sistemlerinin, büyük veri çağının gereksinimlerini karşılamada yetersiz kaldığı görülmektedir. Önerilen model, veri gölü mimarilerinin esnek yapısını temel alarak, kamu kurumlarının veri yönetim süreçlerini iyileştirmeyi ve büyük veri analitiği kapasitesini artırmayı hedeflemektedir. Tez kapsamında, ulusal ve uluslararası düzeyde başarılı veri yönetim sistemleri, ilgili standartlar ve politikalar incelenmiş; kamu kurumlarının ihtiyaçlarına uygun bir model geliştirilmiştir. Model, verilerin toplanması, temizlenmesi, organize edilmesi, depolanması ve analiz edilmesi süreçlerini sistematik bir yapıya oturtarak verinin yaşam döngüsü süresince veri göllerinin etkin kullanımını sağlamayı hedeflemektedir. Önerilen mimari, veri güvenliği, üst veri yönetimi ve yasal uyumluluk konularının önemini vurgulamaktadır. Veri entegrasyonu, veri yönetişimi ve veri paylaşımı süreçlerini optimize ederek, kamu kurumlarının veri yönetim süreçlerinin verimliliğini artırmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda, kurumsal veri süreçleri için standardizasyon, teknik altyapı seçimi, güvenlik önlemleri ve uzun vadeli sürdürülebilirlik konularını içeren bir uygulama modeli sunulmuştur. Önerilen modelin, Türkiye'deki kamu kurumlarının mevcut veri yönetim altyapısını geliştirerek ulusal düzeyde bir veri mimarisi oluşturulmasına temel oluşturabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The advancements in digital transformation and data science have increased the need for big data management and analysis. This thesis proposes a functional and maturity-based data lake architecture model to enable public institutions in Türkiye to manage big data processes more effectively. In the era of big data, it is crucial to analyze the data collected by public institutions and transform it into societal benefits. Existing data management systems have been found inadequate in meeting the requirements of the big data era. The proposed model aims to improve data management processes and enhance big data analytics capacity in public institutions by leveraging the flexible structure of data lake architectures. The thesis examines successful data management systems, relevant standards, and policies at national and international levels, and develops a model tailored to the needs of public institutions. The model aims to ensure the effective use of data lakes throughout the data lifecycle by systematically structuring the processes of data collection, cleaning, organization, storage, and analysis. The proposed architecture emphasizes the importance of data security, metadata management, and legal compliance. It seeks to optimize data integration, data governance, and data sharing processes, thereby enhancing the efficiency of data management processes in public institutions. In this context, an implementation model covering standardization, technical infrastructure selection, security measures, and long-term sustainability for institutional data processes has been presented. The proposed model is considered capable of improving the existing data management infrastructure of public institutions in Türkiye and serving as a foundation for the development of a national-level data architecture.