Yetişkin ailesel akdeniz ateşi hastalarında solunum kas kuvveti ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigating respiratory muscle strength and related factors in adult patients with familial mediterranean fever
- Tez No: 857205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) hastalarında solunum problemleri sıklıkla bildirilmektedir. Ancak, bu hastalarda solunum kas kuvveti ile ilgili sınırlı kanıt bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı FMF'li yetişkin hastalarda solunum kas kuvveti ve olası ilişkili faktörleri araştırmaktı. Yöntemler: Solunum fonksiyon testleri (zorlu vital kapasite, FVC), 1. saniyedeki zorlu ekspiratuar hacim, FEV1) ve FEV1/FVC ile inspiratuar kas kuvveti (PImax) ve ekspiratuar (PEmax) kas kuvveti taşınabilir bir spirometri kullanılarak değerlendirildi. Dispne, öksürük, balgam ve göğüs yan ağrısına bağlı semptom öyküsü sorgulandı. Ek olarak, dispne şiddeti, yorgunluk şiddeti ve hastalıkla ilişkili yaşam kalitesi hasta tarafından bildirilen sonuç ölçütleri ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 34,8±11,6 yıl olan ve ataksız dönemde bulunan 44 FMF hastası (24 erkek) dahil edildi. Solunum parametrelerinin ortalama değerleri genel olarak beklenen değerlerin %80'inden yüksekti, ancak hastaların yarısından fazlasının (%59) PEmax değerleri beklenen değerlerin
Özet (Çeviri)
Background: Respiratory problems are commonly reported in patients with Familial Mediterranean Fever (FMF). However, limited data is available regarding the status of respiratory muscle strength of these patients. Therefore, the aim of the present study was to investigate respiratory muscle strength and possible related factors in adult patients with FMF. Methods: Respiratory function tests (forced vital capacity, FVC), forced expiratory volume in 1st second, FEV1) and FEV1/FVC, along with inspiratory muscle strength (PImax) and expiratory muscle strength (PEmax) were evaluated using a portable spirometry. The history of symptoms related to dyspnea, cough, sputum, and side chest pain was questioned. Additionally, dyspnea severity, fatigue severity, and disease-related quality of life were evaluated by patient reported outcome measures. Results: Forty-four patients with FMF (24 male) who were in the attack-free period and with a mean age of 34.8±11.6 years were included in the study. The mean values of respiratory parameters were >80% of predicted values in general, however, more than half (59%) of the patients had a PEmax