Hemşirelik öğrencilerinin akademik öz yeterlilik, kişisel sorumluluk ve mesleki uygulamaya hazır oluşluk düzeyleri
Academic self-efficacy, personal responsibility and readiness for professional practice levels among nursing students
  1. Tez No: 857206
  2. Yazar: ESRA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin akademik öz yeterlilik, bireysel sorumluluk ve mesleki uygulamaya hazır oluşluk düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve korelasyonel tasarımla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini bir devlet üniversitesinin hemşirelik bölümünde okuyan öğrenciler (N=980), örneklemini ise araştırmaya katılmaya gönüllü olan 832 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Hemşirelik Öğrencileri Akademik Öz Yeterlilik Ölçeği”,“Öğrenci Bireysel Sorumluluk Ölçeği-10”ve“Casey-Fink Uygulamaya Hazıroluşluk Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde çok değişkenli varyans analizi (tek yönlü) ve Tukey HSD testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 20,57±1,72 olup, %85,9'unun kadın olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin %68,3'ünün hemşirelik bölümü öğrencisi olmaktan memnun olduğu, %76,2'sinin mezuniyet sonrası hemşirelik yapmaya istekli oldukları belirlenmiştir. Dördüncü sınıf öğrencilerinin akademik öz yeterlilik ve bireysel sorumluluk düzeylerinin diğer sınıflardaki öğrencilere göre anlamlı olarak daha yüksek, birinci sınıf öğrencilerinin mesleki uygulamaya hazır oluşluk düzeylerinin dördüncü sınıftaki öğrencilere göre anlamlı olarak daha düşük olduğu saptanmıştır (p < 0.001). Hemşirelik bölümünde okumaktan memnun olan ve mezuniyet sonrası hemşirelik yapmayı isteyen öğrencilerin akademik öz yeterlilik, bireysel sorumluluk ve mesleki uygulamaya hazır oluşluk düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur (p < 0.001). Klinik/saha uygulaması yapan, bakım planı geliştiren ve vaka tartışmasına katılan öğrencilerin akademik öz yeterlilik, bireysel sorumluluk ve mesleki uygulamaya hazır oluşluk düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Akademik başarısı yüksek olan öğrencilerde akademik öz yeterlilik ve mesleki uygulamaya hazır oluşluk düzeyinin; kız öğrencilerde bireysel sorumluluk düzeyinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p < 0.001). Sonuç olarak hemşirelik öğrencilerinin mesleki uygulamaya hazır oluşluk düzeylerinin orta, akademik öz yeterlilik düzeylerinin ortalamanın üzerinde ve bireysel sorumluluk düzeylerinin iyi olduğu belirlenmiştir. Hemşirelik öğrencilerinde mesleki uygulamaya hazır oluşluk ve akademik öz yeterlilik düzeylerinin geliştirilmesine yönelik destekleyici eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with a descriptive and correlational design to evaluate the academic self-efficacy, personal responsibility and readiness for professional practice levels among nursing students. The population consisted of nursing students (N=980) who enrolled at a state university, and the sample consisted of 832 nursing students who volunteered to participate in the research.“A Questionnaire”,“Academic Nurse Self-Efficacy Scale”,“Student Personal Responsibility Scale-10”and“The Casey-Fink Readiness for Practice Survey”were used to collect the data. The data were analysed via using the Multivariate analysis of variance (one-way) and Tukey HSD test. The mean age of the students participating in the study was found to be 20.57±1.72, and 85.9% were women. Of the students, 68.3% were satisfied with being a nursing student, and 76.2% were willing to work as a nurse after graduation. The academic self-efficacy and personal responsibility levels of the fourth-year students were found to be significantly higher than that of the other graders, and the readiness for practice levels of the first-year students were significantly lower than those of the fourth-year students (p < 0.001). The academic self-efficacy, individual responsibility and professional readiness levels of the students who are satisfied with the department of nursing and who want to be a nurse after graduation are higher (p < 0.001). It has been determined that the academic self-efficacy, personal responsibility and readiness for professional practice levels of the students who performed clinical/field practice, developed a care plan and participated in case discussions were found higher. The levels of academic self-efficacy and professional readiness were found higher in the students whose academic success levels were high and the level of individual responsibility was found higher among the female students (p < 0.001). In conclusion, the level of readiness for practice of nursing students was moderate, their academic self-efficacy levels were above the average, and their personal responsibility levels were good. It is recommended to prepare and implement supportive education programs to improve the readiness for professional practice and academic self-efficacy levels of nursing students.