İnorganik-organik çapraz bağlı bazı tetramerik fosfazen polimerlerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and characterization of some inorganic-organic cyclomatrix type tetrameric phosphazene polymers
  1. Tez No: 857263
  2. Yazar: EBRU ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SÜZEN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Fosfazenler; yapısal özellikleri ve faklı kullanım alanlarının bulunması sebebi ile anorganik kimyada geniş kapsamda araştırma olanaklarına sahiptir. Bu nedenle anorganik kimyada hızlı bir şekilde gelişme gösteren bir konudur. Ağ yapılı polifosfazenler, fazla oranda çapraz bağ içeren siklomatriks tip polifosfazen bileşikleridir. Halkalı fosfazenlerden oktaklorosiklotetrafosfazen (tetramer) birçok fosfazen bileşiğinin ana maddesi olarak kullanılması sebebi ile önemi oldukça büyüktür. Bu çalışmada çapraz bağlayıcı olarak halkalı fosfazen bileşiği, oktaklorosiklotetrafosfazen (tetramer), ile oktapamin, 4,7-dihidroksi izoflavon (4,7-DHF), kersetin ve izoprenalin monomerleri kullanılarak sekiz çeşit mol oranlarının reaksiyonundan farklı tiplerde siklomatriks polifosfazen nano/mikroküreler sentezlenmiştir. Sentezlenen siklomatriks polifosfazen nano/mikrokürelerin karakterizasyonları SEM, FT-IR, 31P-NMR ve XRD teknikleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phosphazenes, due to their structural properties and different usage areas, have wide range of research possibilities in inorganic chemistry. Therefore, it is a rapidly developing subject in inorganic chemistry. The reticulated polyphosphazenes are cyclomatrix type polyphosphazene compounds that contain excess crosslinking. One of the cyclophosphazenes, octachlorocyclotetraphosphazene (tetramer) is of great importance as it is used as the main component of many phosphazene compounds. In this study, cyclomatrix type polyphosphazenes were synthesized in different types from the reaction of eight kinds of molar ratios using octopamine, 4,7-dihydroxy isoflavone (4,7-DHF), quercetin and isoprenaline monomers with cyclic linker phosphazene compound octachlorocyclotetraphosphaphene (tetramer). The characterizations of the synthesized cyclomatrix polyphosphazene nano/microspheres were performed using SEM, FT-IR, 31P-NMR and XRD techniques.