Lenalidomidin tek başına uygulanması ve verapamil ile kombinasyonunun myelom hücre hattı üzerine olan sitotoksik etkilerinin in vitro karşılaştırılması
In vitro comparison of the cytotoxic effects of lenalidomide alone and in combination with verapamil on myeloma cell line
- Tez No: 857265
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Multiple myelom (MM) plazma hücrelerinin monoklonal çoğalması ile karakterize kötü huylu hematolojik bir hastalıktır. Plazma hücrelerinden M proteini olarak tanımlanan monoklonal immunoglobulin salınmaktadır. MM hematolojik malignitelerin %10-15'ini oluşturmaktadır. Hastalığın seyrinde böbrek hasarı, hiperkalsemi, anemi, kemik hastalığı, kronik yorgunluk, kilo kaybı gibi semptom ve bulgular izlenmektedir. Tedavide yeni ajanlarla yüksek doz kemoterapi ve Otolog Kök Hücre Nakli (OKHN) uygulanabilmektedir. Bununla birlikte MM, bu tedavi seçeneklerine rağmen çaresiz kalınmış bir malignitedir. MM tedavisindeki başarısızlığın sebeplerinden biri de kemoterapötik ilaçlara karşı gelişen dirençtir. İlaç direncini ortadan kaldırmak için kemosensitizer ajanlarla kombinasyonlar çeşitli çalışmalarda bir süredir denenmektedir. Bu amaçla kullanılan kemosensitizerlerden biri de P-glikoproteini (P-gp) baskılayan Verapamil'dir. Çalışmamızda bir immünmodülatuvar ajan olan Lenalidomid tek başına ve Verapamil ile kombine edilerek sitotoksik etkileri karşılaştırılmıştır. Çalışmada U266 multiple myelom hücre hattı kullanılmıştır. 0,001 µM, 0,01 µM, 0,1 µM, 1 µM, 10 µM, 50 µM, 100 µM konsantrasyonlarında tek başına lenalidomid ve yine bu konsantrasyonlarda lenalidomide eklenen 2,5 µg/mL verapamille kombinasyonu olası sitotoksik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Hücre canlılığı XTT testi ile ölçülmüştür. Lenalidomidin verapamil ile kombine edilmesiyle IC50 değerinde istatistiki olarak anlamlı düşüş sağlanmıştır. Çalışmamız, verapamil ile kombine edildiğinde lenalidomidin sitotoksik etksinin arttığını ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma (MM) is a malignant hematological disease characterized by monoclonal proliferation of plasma cells. Monoclonal immunoglobulin, which is defined as M protein, is released from plasma cells. MM constitutes 10-15 % of hematological malignancies. Symptoms and signs such as renal failure, hypercalcemia, anemia, bone disease, fatigue, weight loss are observed in the course of the disease. High dose chemotherapy with new agents and autologous stem cell transplantation (ASCT) can be applied. MM, despite these treatment options, is an incurable malignancy. One of the reasons for failure in treatment of MM is drug resistance to chemoterapeutic agents. Combinations with chemosensitizers have been tried for several years in order to eliminate drug resistance. One of the chemosensitizers used for this purpose is verapamil which inhibtis P-glycoprotein (P-gp). In our study, the cytotoxic effects of the immunomodulatory agent lenalidomide alone and its combination with Verapamil were compared. U266 multiple myeloma cell line was used in our study. Lenalidomide alone at 0,001 µM, 0,01 µM, 0,1 µM, 1 µM, 10 µM, 50 µM, 100 µM concentrations of were compared in terms of cytotoxic properties in combination with 2,5 µg/mL verapamil added to lenalidomide at the same concentrations. Cell viability was measured by XTT test. The combination of lenalidomide with verapamil resulted in a statisticically significant reduction in IC50. Our study showed that the cytotoxic effect of lenalidomide was increased when combined with verapamil.