Nif çayı kirlilik parametrelerinin ve doğal radyoaktivitesinin incelenmesi
Investigation of impurity parameters and natural radioactivity of Nif rivulet
- Tez No: 85727
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ERAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
V ÖZET NİF ÇAYI KİRLİLİK PARAMETRELERİNİN VE DOĞAL RADYOAKTİVİTESİNİN İNCELENMESİ YAVUZ, Mesut Doktora Tezi, Nükleer Bilimler Anabilim Dalı (Kimya) Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Meral ERAL Haziran 1999, 121 sayfa Nif Çayı, membası Beşyol Köyü'nde olan ve Kemalpaşa havzasını geçerek Gediz'e dökülen Kemalpaşa bölgesinin tek akarsuyudur. Bölge tarımsal alan olma özelliğini son yıllarda Kemalpaşa ovasına kurulan sanayi kuruluşlarının artmasıyla kaybetmektedir. Bölgedeki yerleşim birimlerinin kanalizasyonunun olmayışı ve bazı sanayi kuruluşlarının arıtma tesislerinin bulunmaması nedeniyle Nif Çayı atik su deşarj alanına dönüşmüştür. Bu çalışmada Nif Çayı üzerinde tespit edilen yedi ayrı istasyondan oniki ay boyunca alınan su örneklerinde su kirliliği yönetmeliğine göre tespit edilen parametreler incelenmiştir. Bu parametreler dikkate alındığında Nif Çayı ağır metal kirliliği bakımından II. sınıf, organik parametreler bakımından ise IV. sınıf su kapsamına girmektedir. Yine yedi ayrı istasyondan alınan su örneklerinde uranyum konsantrasyonu, laser fluorimetrik analiz yöntemi ile, toprak örneklerinde uranyum, toryum ve potasyumVI konsantrasyonları ise gama spektroskopik yöntem ile eU238, eTh232 ve %K40 olarak ölçülmüştür. eU238, eTh232 ve "/oK40 değerleri doğal olarak bulunması gereken sınırlar içerisindedir. Çay aşın organik kirliliğe sahip olduğundan doğal işlevinden uzaklaşıp bir kanalizasyon çay'ı konumuna gelmiştir. Bu olumsuzluklara rağmen Nif çayı halen kurtarılabilir konumda olup önlemlerin bir an önce alınması ve uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT INVESTIGATION OF IMPURITY PARAMETERS AND NATURAL RADIOACTIVITY OF NIF RIVULET YAVUZ, Mesut Ph D Nuclear Science (Chemistry) Supervisor: Prof.Dr. Meral ERAL June 1999, 121 pages The Nif stream is the only flowing fountain in the region of Kemalpaşa, originating from Beşyol village and flowing into the river Gediz through Kemalpaşa territories. The region has been losing properties of an agricultural area due to the increase in the number of recently established industrial settlements in the region. Since the region does not have a proper drainage system and some industrial establishments haven't got treatment system, the Nif stream has been an area where all waste waters discharged. In this study, the parameters determined according to the water quality standarts in the water samples taken in the duration of twelve months from the seven separate places of the Nif stream is classified in the fourth class water category as scheduled under the organic parameters and in the second class water cetagory for heavy metal pollution. Uranium concentrations were also measured in the samples taken from the seven separate places by using laser fluorimetricVIII analysis method. Uranium, thorium and potasium concentrations were determined in the soil samples by gamma-spectroscopic method as eU238, eTh232 and %K40. eU238, eTh232 and %K40 values are within limits of naturally concentrations. Since the stream has extremely high organic pollution, it has become a drain stream instead of its natural function as a natural stream. Despite all these negative conditions, the Nif stream can still be protected, but some urgent precautions must be found and applied immediately.