Hemşirelerin iş yaşamı kalitesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Quality of work life of nurses and determination of affecting factors
- Tez No: 857275
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ARDAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerin iş yaşamı kalitesini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Veriler, 20 Ocak – 31 Mart 2023 tarihlerinde Manisa Şehir Hastanesi'nde çalışan 331 hemşireden yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği (HİYKÖ) kullanılmıştır. Veriler; Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H Testi, One way ANOVA testi, Independent Samples Test, Spearman Korelasyon Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin HİYKÖ'den aldıkları toplam puan ortalaması 100,12±18,44 (35-175 puan)'tür.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the quality of work life of nurses and the factors affecting them. Methods: The research is a descriptive study. Data were collected by face-to-face interview method from 331 nurses working in Manisa Sehir Hastanesi between 20 January - 31 March 2023. Introductory Information Form and Quality of Nursing Work Life Survey (QNWLS) were used as data collection tools. The data evaluated with Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H Test, One way ANOVA test, Independent Samples Test, Spearman Correlation Analysis, Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis. Results: The total mean score of the nurses from the QNWLS was 100.12±18.44 (35-175 points).