Hemşirelerin iş yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of nurses quality of work life and influencing factors
  1. Tez No: 515909
  2. Yazar: EZGİ TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hemşirelikte iş yaşamı kalitesi, hemşireleri tatmine ulaştıran, kaliteli hasta ve çalışan çıktıları sağlayan bir yaklaşımdır. Araştırmanın amacı, hastanede çalışan hemşirelerin iş yaşam kalitesini ve iş yaşam kalitelerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırmanın evrenini, Trabzon'daki kamu ve üniversite hastanelerinde çalışan toplam 1752 hemşire oluştururken, örneklemini hastanelere göre tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 315 hemşire oluşturmuştur. Veriler; bilgi formu, hemşirelik iş yaşam kalitesi ölçeği ile toplanmış, ANOVA, t-testi, korelasyon ve regresyon testi ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre hemşirelerin %57.8'i lisans/lisansüstü eğitime sahip, %77.1'i 4A kadrosunda ve %58.7'si kamu hastanelerinde çalışmaktadır. Hemşirelerin iş yaşam kalitesi ölçeğinden aldıkları toplam puan 2,85±0.46'dır.
Özet (Çeviri)
The quality of working life in nursing is a approach which satisfies nurses, provides the outputs of qualified patients and workers. The aim of the study is to determine the factors which influence the quality of working life of nurses working at the hospital and the quality of working life. As the target population of the study forms 1752 nurses in total who work at public hospitals and university hospitals, 315 nurses who were chosen with stratifies sampling according to the hospitals form its sample. Data was added to information form, the scale of quality of working life in nursing, analyzed with ANOVA, t-test, correlation and regression test. According to the findings; 57.8% of the nurses have undergraduate/postgraduate study, 77.1% of the nurses work in the position 4A and 58.7 % of them work at public hospitals. The total score which the nurses got from the scale of the quality of working life is 85±0.46. Besides, the total scale points of the quality life of the nurses who have experiences within the rage 6-10 years, work in internal and surgery services, are not satisfied with their job and the institution where they work, generally find the quality of working life bad and evaluate the relations manager and subordinate as a factor of the quality of working life are lower than the others and these findings are statistically significant.