Koroner arter hastalarında yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Quality of life in patients with coronary artery disease
- Tez No: 203427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma; KAH olan bireylerin yaşam kalitesini ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri değerlendirmek ve aynı zamanda bakım gereksinimlerinin belirlenmesinde rehber olacak öneriler geliştirmek amacı ile planlanmış kesitsel bir araştırmadır.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Polikliniğinde 30 Ağustos 2006-30 Aralık 2006 tarihleri arasında ayaktan tedavi gören ve rastgele örneklem yöntemiyle seçilmiş toplam 118 Koroner Arter Hastası oluşturmaktadır. Yaşam kalitesi 15D anketi ile değerlendirilmiştir.Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, Student's T testi, Mann-Whitney-U test, Kruskal-Wallis Varyans analizi kullanılmıştır.Araştırmaya katılan hastaların %78.8' i erkek, % 34.7'si 56-65 yaş arası, %58.5'i ilkokul mezunu, % 84.7' si evli, % 50.4' ünün geliri 481-900 YTL ve % 62.7' si invaziv tedavi görmüştür. Araştırma bulgularına göre erkeklerin yaşam kalitesi kadınlardan daha yüksek bulunmuştur. Yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, yaşantının geçtiği yer, gelirin gideri karşılama durumu, tedavi yöntemi, ilave kronik hastalık yaşam kalitesini etkilemektedir. Araştırmadan elde edile sonuçlar doğrultusunda;?Hemşirelerin KAH tanısına sahip hastaların yaşam kalitesini etkileyen bireysel ve hastalık ile ilgili özelliklerini dikkate alarak bakım vermeleri ve eğitim programları düzenlemeleri,?KAH tanısına sahip bireylere bakım veren hemşirelerin yaşam kalitesi ve bunları etkileyen faktörler konusunda bilgilendirilmesi ve bu bilgileri hemşirelik bakımına yansıtmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a cross-sectional study for the purpose of assessing the quality of life of individuals with coronary artery disease (CAD), analyzing the factors that affect quality of life, and making recommendations to serve as a guide in the determination of their care needs.A total of 118 patients with CAD were selected randomly from those who came for ambulatory care at Trakya University Medical Faculty Cardiology Clinic between August 30 and December 30, 2006. Their quality of life (QOL) was assessed using survey 15D.Data obtained were analyzed using percentage, mean, Student's t test, Mann Whitney U test, and Kruskal Wallis variance analysis.Of the patients who participated in this research 78.8% were male, 34.7% were between 56-65 years old, 58.5% were primary school graduates, 84.7% were married, 50.4% had a monthly income between 481-900 YTL and 62.7% had undergone invasive treatment. According to the research findings the male participants had higher QOL than the females. Age, educational status, marital status, place of residence, income's ability to meet expenses status, and additional chronic illness were found to affect QOL. Based on the research results the following recommendations are made:?That nurses take into consideration the personal and illness-related characteristics that have an effect of CAD patients' QOL when planning their care and educational programs,?That nurses who give care to individuals with CAD be informed about their QOL and factors that affect QOL and reflect these in their nursing care plans.