Mobbing ile yabancılaşma ilişkisi: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi araştırma görevlileri üzerine bir araştırma
The relationship between mobbing and alienation: A research on Kahramanmaraş Sütçü İmam University research assistant
- Tez No: 857295
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
1980'li yıllarda mobbing kavramı Heinz Leymann tarafından yapılan araştırmalar neticesinde çalışma psikolojisi literatürüne girmiştir. İş hayatında olumsuz etkilere sebep olan bu fenomen, psikoloji, sosyoloji, yönetim ve daha birçok disiplin açısından araştırma konusudur. İnsan sağlığı üzerinde riskli boyutlara ulaşabilen bu unsur, kişinin çalışma verimini, potansiyelini, iş tatminini, örgüt/kurum kültür ve iklimini olumsuz etkileyen bir davranış biçimidir. Yabancılaşma kavramı tarih sahnesinde pek çok anlam ifade etmektedir. Yabancılaşma kavramının tek bir tanımla sınırlandırılamamasının sebebi farklı disiplinler tarafından ve geçmişte yaşanılmış durum ve olaylar sonucunda farklı yorumlamaları gerektirmesindendir. Bu anlamda pek çok düşünür ve araştırmacı tarafından farklı perspektiflerden ele alınmıştır. Yabancılaşma, bir şeye karşı bağlılığın kopuşu, çevreye ve dünyaya karşı giderek ilgisizliğin artmasıdır. Çalışma mobbing ile yabancılaşma arasındaki ilşkiyi bir alan araştırması ile destekleyerek incelemektedir. Bu ilişki Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi araştırma görevlileri üzerinden anlamaya çalışılmaktadır. Araştırmada nicel yöntem izlenmektedir. Veri toplama aracı olarak bir mobbing ve bir yabancılaşma olmak üzere iki ölçek kullanılmıştır. Çalışma konusunun doğası gereği Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde görev yapan tüm araştırma görevlilerine uygulanmıştır.130 kişiden elde edilen veriler SPSS Windows 25.0 programıyla analiz edilmiştir. İlişkisiz ikiden çok örneklem olduğu için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi, puanların anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini test etmek için bağımsız t testi, farkların hangi gruplardan olduğunu görebilmek için Bonferroni testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki korelasyon analizi, bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerinde etkisini saptayan regrasyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırma görevlilerine yönelik mobbingin, maruz kalan kişiler üzerinde yabancılaşma sonucu yarattığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 1980s, the concept of mobbing was introduced to the labor psychology literature as a result of research conducted by Heinz Leymann. This phenomenon, which causes negative effects in business life, is the subject of research in psychology, sociology, management and many other disciplines. This factor, which can reach risky dimensions on human health, is a form of behavior that negatively affects the person's work efficiency, potential, job satisfaction, organizational / institutional culture and climate. The concept of alienation has many meanings in history. The reason why the concept of alienation cannot be limited to a single definition is that it requires different interpretations by different disciplines and as a result of situations and events experienced in the past. In this sense, it has been handled from different perspectives by many thinkers and researchers. Alienation is the detachment of attachment to something and increasing indifference to the environment and the world. The study examines the relationship between mobbing and alienation by supporting it with a field research. This relationship is tried to be understood through Kahramanmaraş Sütçü İmam University research assistants. Quantitative method is followed in the research. Two scales, one mobbing and one alienation, were used as data collection tools. Due to the nature of the study subject, it was applied to all research assistants working at Kahramanmaraş Sütçü İmam University. Data obtained from 130 people were analyzed with SPSS Windows 25.0 program. Since there were more than two unrelated samples, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test was applied, independent t test was applied to test whether the scores showed a significant difference, and Bonferroni test was applied to see which groups the differences were from. Relationship correlation analysis between variables and regression analysis, which determines the effect of the independent variable on the dependent variable, were performed. As a result of the analysis, it was found that mobbing against research assistants resulted in alienation on the people exposed.