Lojistik bilgi sistemlerinin sürdürülebilirlik uygulamalarına etkisi üzerinde yeşil lojistik yönetiminin aracılık rolü: Bir alan araştırması
The mediation role of green logistics management on the effect of logistics information systems on sustainability practices: A field research
- Tez No: 857307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN KESGİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Lojistik bilgi sistemleri tedarik zinciri yönetimi süreçlerinin daha şeffaf bir hale getirerek kaynakların daha etkin kullanılmasına katkı sağlar. Sürdürülebilirlik uygulamaları karbon salınımının azaltılması, atık yönetimi ve enerji tasarrufu gibi çevresel olumsuz etkilerin azaltılmasını hedeflemektedir. Bu iki faktör bir araya gelerek yeşil lojistik kapsamında çevresel etkilerin azaltılıp enerji verimliliğinin sağlandığı ve doğal kaynakların daha etkin kullanıldığı stratejiler geliştirilmesine olanak tanır. Böylelikle lojistik firmaları çevresel etkileri en aza indirirken operasyonel verimliliğini arttır ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunur. Buradan hareketle bu tez çalışmasında Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD)'a kayıtlı lojistik firmalarının çalışanları üzerinden lojistik bilgi sistemlerinin sürdürülebilirlik uygulamalarına etkileri ve bu etkilere yeşil lojistik yönetiminin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi UTİKAD'a kayıtlı İstanbul, Kocaeli ve Bursa illerinde faaliyet gösteren firmaların üye listelerinden rastsal olarak belirlenmiştir ve 406 kişiden veri toplanmıştır. Toplanan verilerin frekans, tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizleri, korelasyon analizleri, regresyon ve çoklu regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics information systems contribute to more efficient use of resources by making supply chain management processes more transparent. Sustainability practices aim to reduce negative environmental impacts such as reducing carbon emissions, waste management and energy saving. These two factors come together to enable the development of strategies that reduce environmental impacts, ensure energy efficiency and use natural resources more effectively within the scope of green logistics. Thus, logistics businesses minimize environmental impacts, increase operational efficiency and contribute to sustainability goals. From this point of view, this thesis examines the effects of logistics information systems on sustainability practices and the mediating role of green logistics management on these effects through the employees of logistics enterprises registered to the International Transportation and Logistics Service Producers Association (UTİKAD). The sample of the study was randomly selected from the member lists of the companies operating in Istanbul, Kocaeli and Bursa provinces registered to UTİKAD and data were collected from 406 people. Frequency, descriptive statistics, reliability analyses, correlation analyses, regression and multiple regression analyses were performed on the collected data.