Küresel iklim değişikliğinin neden olduğu afetler konusunda tasarım odaklı düşünmenin kullanılması
Usage of design thinking on disasters caused by global climate change
- Tez No: 857310
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada tasarım odaklı düşünmenin küresel iklim değişikliğinin neden olduğu afetler konusunun öğretiminde uygulanabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerin özel durum çalışması olarak planlanan bu araştırmada, keşfetmeye dayalı özel durumu tasarımı kullanılacaktır. Keşfetmeye dayalı özel durum çalışmaları, açık ve tek bir çıktısı olmayan durumların süreç ve sonuçlarının incelenmesinde kullanılabilmektedir (Kaleli Yılmaz, 2019). Çalışmanın katılımcılarını bir üniversitenin fen bilgisi öğretmenliği programında öğrenim gören 3. sınıf öğretmen adayları oluşturacaktır. Araştırmanın verileri, katılımlı gözlem, yarı yapılandırılmış mülakat ve tasarım odaklı düşünme ürünleri değerlendirme formuyla toplanacaktır. Çalışmanın sürdürülebilir kalkınma için eğitim bağlamında alternatif öğretim tasarımlarının oluşturulması ve küresel iklim değişikliğinin neden olduğu afetler konusunun öğretimine yönelik öğretim materyali ihtiyacına yanıt vermesi bakımında literatüre özgün katkılar sunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the applicability of design thinking in the teaching of disasters caused by global climate change. In this research, which is planned as a case study of qualitative research methods, exploratory case study design will be used. Exploratory case studies can be used to examine the processes and results of cases that do not have a clear and single output (Kaleli Yılmaz, 2019). The participants of the study will be 3rd grade teacher candidates studying in a science teaching program of a university. The data of the research will be collected through participatory observation, semi-structured interview and design thinking products evaluation form. It is anticipated that the study will make original contributions to the literature in terms of creating alternative teaching designs in the context of education for sustainable development and responding to the need for teaching materials for the teaching of disasters caused by global climate change.