İzmir Körfezi'nin oligotrofik ve ötrofik zonlarında mikroplankton boy dağılımı spektrumlarının karşılaştırılması
Comparing size spektrums of mikroplankton and their distribution in oligotrophic zones in İzmir Bay
  1. Tez No: 85732
  2. Yazar: LEVENT YURGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN KORAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İzmir Körfezi'nin Oligotrofik ve Ötrofik Zonlarında Mikroplankton Boy Dağılımı Spektrumlarının Karşılaştırılması YURGA, Levent Doktora Tezi, Su Ürünleri Fakültesi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tufan KORAY Nisan 1999, 100 sayfa Bu çalışmada 1995 ve 1996 yıllan arası mevsimsel olarak İzmir Körfezi'nden seçilen 13 istasyondan alınan kalitatifve kantitatif örnekler incelemiştir. Mevsimsel olarak yapılan çalışmaların sonucunda 48 tür Dinophyceae, 27 tür Bacillariophyceae ve 7 tür Ciliata saptanmıştır. İzmir Körfezi'nden mevsimsel olarak toplanan örneklerin litredeki miktarları bakmamdan karşılaştırılması yapıldığında dinoflagellat grubunun tüm yıl boyunca en bol olarak bulunduğu, bunu takip eden grubun ise diyatom grubu olduğu saptanmıştır. Seçilen istasyonlardan yıl boyunca alınan örneklerin incelenmesi sonucu siliyat grubunun kalitatif olarak en az olarak bulunduğu saptanmıştır, incelenen materyaldeki mikroplankton gruplarının türleri boy dağılımları yönünden incelenmiş, kapsamlı biyomas çalışmaları için veri toplanmıştır. Anahtar kelimeler : plankton, diyatom, dinoflagellat, siliyat, biyomas
Özet (Çeviri)
Comparing size spectrums of mikroplankton and their distribution in oligotrophic and eutrophic zones in the Bay of Izmir. YURGA, Levent HlD. in Faculty of Fisheries Supervisor : Tufan KORAY, Professor April 1999, 100 pages In this study, 13 stations in the Bay of Izmir were investigated dur ing the 1995-1996 period seasonally. The samples collected were grouped under 3 classes (Dinophyceae, Dinoflagellatae and Ciliata). There were 48 Dinophyceae, 27 Dinoflagellatae and 7 Ciliata taxa. After compar ing the distribution of mikroplankton in per liter qualitatively, Dinoflagel- lates were found to be more abundant than the others. Diatoms came sec ond and Ciliates were the least in comparison with the other 3 classes. Size spectrums of mikroplankton and their distribution were investigated in the Bay of Izmir and data for estimation of cell biomass were collected. Keywords : plankton, diatom, dinoflagellat, ciliat, biomass