Noctiluca scintillans'ın İzmir Körfezi'nde zamansal ve alansal dağılımı
Spatial and temporal distribution of Noctiluca scintillans in İzmir Bay
- Tez No: 925931
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL BEŞİKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, 2015-2018 yılları arasında İzmir Körfezi'nde Noctiluca scintillans'ın zamansal ve alansal dağılımını incelemiştir. Körfez, yoğun antropojenik etkiler altında olan bir kıyı bölgesidir. İç, orta ve dış olmak üzere üç bölgeye ayrılan körfezde, iç körfez özellikle yüksek ötrofikasyon seviyeleriyle temsil edilirken, dış körfez Ege Denizi'nin etkisinde oligotrafik bir bölgedir. Araştırma, mevsimsel olarak ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında toplam dokuz istasyonda yürütülmüştür. Çalışma sürecinde, ilkbaharda N. scintillans bolluğu en yüksek seviyeye ulaşmış, sonbaharda ikinci en yüksek, kışın ise en düşük bolluk değerleri gözlemlenmiştir. İç körfezde ilkbaharda 3.028.409 birey/m³ ile maksimum değer kaydedilmiştir. Bu çalışma, İzmir Körfezi'nde N. scintillans'ın ekolojik rolünü anlamak ve çevresel değişkenlerle ilişkilerini belirlemek için gelecekteki araştırmalara önemli bir zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, conducted between 2015 and 2018, investigated the temporal and spatial distribution of Noctiluca scintillans in İzmir Bay, an area under significant anthropogenic influence. The bay is divided into three zones: the inner bay is characterized by high eutrophication levels, while the outer bay is influenced by the Aegean Sea and represents an oligotrophic region. The research was carried out seasonally, spring, summer, autumn, and winter, at a total of nine stations. During the study period, the abundance of N. scintillans peaked in spring, was second highest in autumn, and lowest in winter. A maximum value of 3,028,409 individuals/m³ was recorded in the inner bay during spring. This study lays an important groundwork for future research to understand the ecological role of N. scintillans in İzmir Bay and to delineate its relationships with environmental variables.