Rekreatif sporlarda akıllı turizm teknolojilerinin kullanımı: Bisiklet sürücüleri üzerine bir araştırma
Usage of smart tourism technologies in recreational sports: A study on cyclists
  1. Tez No: 857405
  2. Yazar: GÜZİDE ZEYNEP EGELİ ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Rekreatif bir aktivite olarak bisiklet kullanımı, rekreasyon alanlarının ekonomik, kültürel ve sosyal gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Akıllı turizm şehir teknolojileri bisiklet kullanıcılarının aktivite kalitesini iyileştirerek, turistik çekim unsuru oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında bir boş zaman aktivitesi olarak kabul edilen bisiklet kullanımının teknolojik gelişmeler ile ilişkisi ve bisiklet kullanıcılarının bu kapsamdaki beklentileri ile gerçekleştirilmesi mümkün olan iyileştirmelerin neler olabileceğinin araştırılması hedeflenmiştir. Araştırmada karma araştırma yöntem uygulanmıştır. Bu kapsamda 4 Mayıs - 15 Ekim 2023 tarihleri arasında öncelikli olarak bisiklet kullanıcılarının akıllı teknoloji kullanımının derinlemesine incelenmesi amacıyla 33 bisiklet kullanıcıyla derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Ardından ziyaret edilen destinasyonda bu teknolojilerden duydukları tatmin ve yeniden ziyaret niyetlerinin araştırılması amacıyla 446 katılımcıyla anket uygulaması gerçekleştirilmiştir ve veriler SPSS 29 ile LISREL 18.8 programları kullanılarak test edilmiştir. Karma araştırma yöntemi kapsamında nitel ve nicel araştırma bulguları değerlendirilmiş, karşılaştırmalar yapılmış ve yorumlanarak sonuca ulaşılmıştır. Nitel araştırma bulguları değerlendirildiğinde katılımcıların akıllı şehir teknolojilerini kullanan bisikletçilerin temel özelliklerini genç, çevre dostu, eğlenceli, sosyal, yeniliklere açık, sportif, teknolojiye meraklı, cesur, rekabetçi ve zamanı verimli kullanan olarak tanımladığı görülmüştür. Ayrıca bisiklet kullanıcılarının akıllı şehir teknolojilerinden beklentilerini; entegre kamu sistemleri, çevresel uygulamalar, özel öneri sistemleri, bisiklet kullanımını teşvik eden uygulamalar, bilgi platformları, akıllı güvenlik uygulamaları ve akıllı turizm yönetimi olmak üzere yedi tematik grupta sıralamak mümkündür. Nicel araştırmada ise destinasyonlarda var olan teknolojilerin ve sahip oldukları kişiselleştirme, erişilebilirlik ve etkileşim özelliklerinin bisiklet kullanıcılarının bu teknolojilerden duydukları tatmini ve destinasyonu yeniden ziyaret niyeti üzerinde etkisi olduğu bulgulanmıştır. Sonuç olarak, alanyazın, nitel araştırma ve nicel araştırma bulgularına dayanan bir araştırma hazırlanmıştır. Araştırma sonucu ortaya çıkan çerçeve kapsamında, sürdürülebilir bir bisiklet ekosistemi oluşturulması için destinasyonların ihtiyaç duyacağı temel teknolojilere ek olarak yedi yeni teknoloji ve bu teknolojilerin etkin kullanımına yönelik 17 iyileştirme önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of bicycles as a recreational activity plays a significant role in the economic, cultural, and social development of recreational areas. Smart tourism city technologies enhance the quality of activities for bicycle users, creating a tourist attraction. This study aimed to investigate the relationship between bicycle usage, considered a serious leisure activity, and technological advancements, along with exploring potential improvements aligned with the expectations of bicycle users in this context. For this purpose, between May 4 and October 15, 2023 first in-depth semi-structured interviews were conducted with 33 bicycle users between, primarily to examine the use of smart technology by bicycle users. Then, a survey was conducted with 446 participants to investigate their satisfaction with these technologies in the visited destination and their intention to revisit. The data were analysed using SPSS 29 and LISREL 18.8 programs. Qualitative and quantitative research findings were evaluated, compared, and interpreted to reach a conclusion. According to qualitative research findings, serious leisure cyclists using smart city technologies characterized as young, environmentally friendly, fun-loving, social, open to innovation, athletic, tech-savvy, daring, competitive, and efficient time managers. Furthermore, expectations of cyclists from smart cities can be categorized into seven thematic groups: integrated public systems, environmental applications, personalized recommendation systems, applications promoting bicycle usage, information platforms, smart security applications, and smart tourism management. In the quantitative research, it was found that the existing technologies in destinations, along with their personalization, accessibility, and interaction features, significantly influenced the satisfaction and revisit intentions of bicycle users. Additionally, to the fundamental technologies required for the transformation of this conceptual framework into a sustainable bicycle ecosystem, seventeen improvement suggestions for utilizing seven new technologies effectively have been proposed.