Deneysel obezite oluşturulmuş fare modellerinin karaciğerde ileri glikasyon ürünlerinin incelenmesi
Examination of advanced glication products in the liver of experimental obesity- induced mouse model
- Tez No: 857406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YILMAZER, DR. ŞERMİN DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Obezite vücutta yağların birikmesi ile karakterize global bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Tüm dünyada obezitenin prevelansı gittikçe artış göstermektedir. Obezitede artan yağ dokusu diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, karaciğer hastalıkları ve bazı kanser türlerinin patofizyolojisinde rol oynamaktadır. Karaciğer vücudumuz için oldukça önemli bir organ olarak kabul edilmektedir. Vücutta birçok metabolizmada hayati görev almaktadır. Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması için oldukça önemli görevleri bulunmaktadır. Ayrıca safra üretimi, glikojen ve vitaminlerin depolanmasında görev almaktadır. Güncel hayvan deneyi çalışmalarında karaciğer hastalıkları ve ileri glikasyon ürünleri arasında bir ilişki olduğu bildirilmektedir. Literatürde AGE miktarındaki artışla birlikte vücutta inflamatuar karaciğer doku hasarının artmış olduğu gözlemlenmiştir. İleri glikasyon son ürünleri (AGE'ler), glikoz, protein ve lipitlerle enzimatik olmayan reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkan heterojen moleküller olarak bilinmektedir. Metilglioksal ve glioksal AGE'nin önemli türevleri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada %60 yağlı pürifiye yem ile beslenmiş olan farelerin karaciğer dokularındaki GO oluşumu ve miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Sunulan çalışmada C57BL/6J soyundan 6 haftalık 30 adet dişi fare kullanılmıştır. Çalışma grupları kontrol ve obez olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Çalışma İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde Kasım /2022-Mayıs /2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılacak olan dokular İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsünden sağlanmıştır ve laboratuvar çalışmaları İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Helal Gıda Ar- Ge Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Deney gruplarından kontrol grubu %10 yağ katkılı pürifiye yem ile beslenirken, obez gruplar (D1 ve D2) %60 yüksek yağlı pürifiye yem ile beslenmiştir. Karaciğer dokularındaki GO miktarı HPLC kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda gruplar arasında GO bakımından anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. (p0,005) .Yapılan analizler sonucunda kontrol, D1 ve D2 gruplarındaki GO miktarları sırasıyla 2,52 µg/100g, 2,60 µg/100g ve 2,39 µg/100g şeklinde bulunmuştur. D1 grubundaki GO miktarı en yüksek değere ulaşırken, D2 grubu GO miktarı en düşük değer olarak kaydedilmiştir. D1 grubunda GO miktarının yüksek değerde olmasının nedeni, karaciğer doku ortamında lipit peroksidayonun gerçekleşmesiyle beraber GO miktarında artış yaşanmasıdır. D2 seviyesinde GO miktarının düşmesi ise uzun dönemle beraber proteinlere kovalent bağ bağlanması sonucunda AGE türevlerinin farklı glikasyon son ürünlerine dönüşmesi şeklinde açıklanabilir.Bu çalışmanın sonucunda GO miktarının bulunduğu doku ortamına göre D1 grubunda artış gösterdiği fakat uzun zaman içerisinde azaldığı sonucuna varılmıştır. Fakat analizler sonucunda bir anlamlılık bulunamamıştır (p>0.005).
Özet (Çeviri)
Obesity is recognized as a global health problem characterized by the accumulation of fat in the body. The prevalence of obesity is increasing all over the world. Increased adipose tissue in obesity plays a role in the pathophysiology of diabetes, cardiovascular diseases, liver diseases and some types of cancer. The liver is considered a very important organ for our body. It plays a vital role in many metabolisms in the body. It has very important tasks for carbohydrate, protein and fat metabolism. It also plays a role in the production of bile and the storage of glycogen and vitamins. Recent animal studies have reported an association between liver disease and enhanced glycation products. In the literature, it has been observed that inflammatory liver tissue damage in the body increases with the increase in the amount of AGE. Advanced glycation end products (AGEs) are known as heterogeneous molecules resulting from non-enzymatic reactions with glucose, protein and lipids. Methylglyoxal and glyoxal (GO) are considered important derivatives of AGE. In this study, it was aimed to determine the formation and amount of GO in the liver tissues of mice fed with 60% oil purified chow. In this study, 30 6-week-old female mice of strain C57BL/6J were used. Study groups were divided into two groups as control and obese. The study was carried out at Istanbul Sabahattin Zaim University between November / 2022- May / 2023. The tissues to be used in the research were obtained from Istanbul University Aziz Sancar Experimental Medicine Research Institute, and laboratory studies were carried out at Istanbul Sabahattin Zaim University Halal. Food R&D Laboratory. While the control group from the experimental groups was fed with purified feed containing 10% fat, the obese groups (D1 and D2) were fed with purified feed containing 60% fat. The amount of GO in liver tissues was analyzed using HPLC. As a result of the analysis, no significant result was obtained in terms of GO between the groups. (p >0.005). As a result of the analysis, GO amounts in the control, D1 and D2 groups were found as 2.52 µg/100g, 2.60 µg/100g and 2.39 µg/100g, respectively. While GO amount in D1 group reached the highest value, GO amount in D2 group was recorded as the lowest value. The reason for the high amount of GO in the D1 group is the increase in the amount of GO with the occurrence of lipid peroxidation in the liver tissue environment. The decrease in the amount of GO at the D2 level can be explained as the conversion of AGE derivatives into different glycation end products as a result of covalent bonding to the proteins in the long term. However, no significance was found as a result of the analysis (p>0.005).