Müsabık sporcuların sporda güdülenme ile spora bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the level of sport motivation and sport engagement to the competitive athletes
- Tez No: 817632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Rize ilinde yarışmalara hazırlanan müsabık sporcuların güdülenme düzeyleri ile spora bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması ve farklı değişkenlerin sporcuların güdülenme ve bağlılık düzeyleri üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığını incelemektir. Araştırmanın evrenini Rize ilinde müsabık olarak yarışmalara katılan 8.915 sporcu oluştururken, araştırmanın örneklemini ise kolayda örnekleme yöntemi kapsamında toplam 265 sporcu oluşturmuştur. Mevcut tez çalışmasında betimsel-ilişkisel tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırmada yer alan sporculardan veri toplamak amacı ile anket kullanılmıştır (yüz yüze veri toplama tekniği kullanılarak). Anket; kişisel bilgi formu, spora bağlılık ölçeği ve spora güdülenme ölçeği II olmak üzere üç bölümden oluşmuştur. Araştırmanın verileri SPSS 27.0 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Verilerin normallik varsayımları incelenmiş ve verilerin normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Bu kapsamda verilerin analizinde öncelikle 265 sporcunun ölçeklere vermiş oldukları cevapların puan ortalamaları doğrultusunda; tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Gruplar için T-Testi, One-Way ANOVA Testi ve Pearson Momentler Çarpımı korelasyonu kullanılmıştır. Veriler α= 0.05 anlamlılık düzeyinde sınanmıştır. Sporcuların tanımlayıcı istatistik bulgularına göre, zinde olma, adanma ve içselleştirme alt boyutları ile spora bağlılık düzeylerinin ortalamaların üstünde oldukları görülmüştür. Spora güdülenme alt boyutlarında en yüksek ortalamaya özdeşimle düzenleme alt boyutunun, en düşük ortalamalara ise dışsal düzenleme ve güdülenmeme alt boyutlarının sahip olduğu görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda, sporcuların bağlılık düzeyleri ile güdülenme düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Takım sporlarında yarışan sporcuların bağlılık ve güdülenme düzeylerinin bireysel sporlarda yarışan sporculara kıyasla daha yüksek düzeylerde olduğu görülmüştür. Nispeten daha deneyimli (yaşça büyük) sporcuların bağlılık düzeylerinin daha düşük düzeylerde olduğu görülmüştür. Son olarak eğitim düzeyi ve rekreatif aktivitelere katılma düzeyi gibi değişkenlerin sporcuların bağlılık ve güdülenme düzeyleri üzerinde farklılık yaratmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the relationship between the level of the sport motivation and sport engagement of the competitive athletes preparing for the competitions in Rize and to examine whether different variables make a difference on the motivation and commitment levels of the athletes. The universe of the research consisted of 8,915 athletes participating in the competitions as contestants in Rize, while the sample of the study consisted of a total of 265 athletes within the scope of convenience sampling method. In the study, descriptive survey model was used. The questionnaire was used to collect data from the athletes participating in the study (face-to-face data collection technique). The questionnaire was consisted of three parts: The Sport Engagement Scale, The Sport Motivation Scale II, and The Personal Information Form. The data of the study were analyzed with the SPSS 27.0 package program. The normality assumptions of the data were examined, and it was deduced that the data had a normal distribution. In the analysis of the data, in line with the answers given by 265 athletes to the scales; descriptive statistics, T-Test for Independent Groups, One-Way ANOVA Test and Pearson Product-Moment correlation were used. Data were tested at α= 0.05 significance level. According to the descriptive statistical findings of the athletes, it was observed that the sub-dimensions of confidence, vigor and enthusiasm and the level of sport engagement were above the average. In the sub-dimensions of sport motivation, it was concluded that the sub-dimension with identification had the highest average, and the sub-dimensions of extrinsic regulation and non-motivation had the lowest averages. As a result of the analysis, a moderately positive and significant relationship was found between the levels of engagement and motivation of the athletes. It was observed that the level of engagement and motivation of the athletes competing in team sports was at higher levels compared to the athletes competing in individual sports. Relatively more experienced (older) athletes were found to have lower levels of engagement. Finally, it can be said that variables such as the level of education and participation in recreational activities do not make a difference on the engagement and motivation levels of the athletes.