Günümüz heykel sanatında bir anlatım aracı olarak 'Abject sanat' ve bir sergi
As a means of expression in contemporary sculpture 'Abject art' and an exhibition
  1. Tez No: 857409
  2. Yazar: LEVENT AYATA
  3. Danışmanlar: PROF. ARZU ATIL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Adından da anlaşılacağı üzere, Güzel Sanatlar alanında, bir kategori olarak güzelin, yücenin ve estetiğin incelendiği çok sayıda kaynak ve araştırma mevcuttur. Modernizm süreciyle başlayan, sanatçının özgürce üretim yapabilmesi ve kendi iç dünyasına yönelmesi ile söz konusu güzelin ve ideali arayışın giderek zayıfladığına tanık olunmaktadır. Kristeva'nın kuramsallaştırdığı abject olgusu, hazır nesne ile birlikte retinal hazzın zihinsel hazza dönüşümü, heykel sanatı ile temellendirilerek incelenmiştir. Kristeva, Foster, Danto, Kuspit gibi yazarların kılavuzluk ettiği bu tez çalışmasında; daha önce kaleme alınan metinlerde odak noktası halini alan“beden”haricinde iğrençlik olgusunun kaynağını oluşturan ve bir tepki olarak tiksinti veren çürümenin, kirliliğin, çirkinliğin de konu kapsamına dahil edilmesi amaçlanmış; konu ile ilgili heykel sanatında üretilmiş çalışmalar incelenmiştir. İğrençlik kavramının sadece beden, öznenin istifrası ya da salt feminist bir bakış olmadığı, alternatif yaklaşımlara da olanak verebileceği, sanat çalışmalarıyla da desteklenerek araştırılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise konuya ilişkin yapılan heykel çalışmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the name suggests, in the field of Fine Arts, there are many sources and researches that examine the beautiful, the sublime and aesthetics as a category. Starting with the process of modernism, with the artist's ability to produce freely and turn towards his/her own inner world, the search for the beautiful and the ideal has gradually weakened. The abject phenomenon theorized by Kristeva, the transformation of retinal pleasure into mental pleasure with the ready-made object, has been examined on the basis of sculpture art. In this thesis study guided by authors such as Kristeva, Foster, Danto, Kuspit, it is aimed to include decay, pollution and ugliness, which constitute the source of the phenomenon of abjectness and cause disgust as a reaction, in addition to the“body”, which has become the focal point in the texts written before; works produced in sculpture art on the subject have been examined. The concept of disgustingness is not only the body, the subject's vomiting or a purely feminist perspective, but it can also allow for alternative approaches, supported by artworks. In the last part of the research, artworks related to the subject are included.