2020-2021 Pentawards en iyi ambalaj tasarımı ödüllü gıda ambalajlarının grafik tasarım yönünden incelenmesi
Analysis of 2020-2021 Pentawards best packaging design awarded food packages in the scope of graphic design
  1. Tez No: 857408
  2. Yazar: BERFİN SANAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SOĞUKKUYU POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ambalaj, tarih öncesi yıllardan bugüne kullanılan içerisindeki ürünü koruyan, taşıyan, tanıtan, sevkiyat kolaylığı veren bir sanayi ürünü ve aynı zamanda görsel iletişimi sağlayan bir pazarlama ürünüdür. Grafik tasarım görsel iletişimi oluşturur. Grafik tasarımın parçası olan ambalaj tasarımı da iki boyutlu yüzey üzerinde tasarlanıp üç boyutlu kullanılmaktadır. Ambalajın, görsel iletişimi pazarlamaya yöneliktir. Gıda endüstrisinin ortaya çıkışı, FMCG olarak adlandırılan hızlı tüketim fikrini de beraberinde getirdi. Ambalaj tasarımı, hazır gıda gibi ürünlerin birincil reklam ihtiyacını karşılamaktadır. En hızlı satın alma eylemi gıda ürünlerinde gerçekleşmektedir; tüketici ile marka arasındaki ilksel ilişkinin kurulduğu ve ürünün ilk değerlendirmesini aldığı yerdir. Ambalaj, tüketiciye kendini inceletme ve satın alma eylemini gerçekleştirmeyi hedefler. Ürününün ihtiyaçları ve tüketici kitlesine göre ambalaj tasarımları farklıklar gösterebilir. Aynı zaman da tasarımcının yönlendirmesi, toplumsal gereklilikler ve tasarım trendleri de tasarımı şekillendirir. Markalar ambalaj tasarımlarıyla katıldığı,“Pentawards Ambalaj Ödülleri”uluslararası seçkin jüri üyelerinin olduğu 9 ana kategoride 6 dal da (Diamond, Platinum, Gold, Silver, Bronze ve Nxt-Gen) ödül vermektedir. Pentawards tarafından ödül almış, başarılı bulunmuş Ambalaj tasarımındaki başarıyı şekillendiren öğe nedir? sorusundan yola çıkılarak bu araştırma yapılmıştır. Ambalaj tasarımındaki beklenti, ambalajın işlevlerini yerine getirebilmesi, ürününün reklamı ve pazarlamasını gerçekleştirebilmesidir. Grafik tasarım ilke ve elemanlarını içeren tasarımlar başarılıdır; ilke ve elemanların doğru kullanımı, ambalaj tasarımının başarısını etkiler. Bu araştırma kapsamında 2020-2021 yılları arasında ilk üç kategoride (Platinum, Gold, Silver) Pentawards Ödüllü gıda ambalaj tasarımlarının grafik tasarım ilke (bütünlük, oran orantı, ritim, denge, vurgu ve zıtlık), grafik eleman (çizgi, ton, renk, doku, biçim, ölçü, yön) bakımından tablo oluşturularak betimsel analizi yapılmıştır. Ayrıca çalışmada ambalaj tasarım öğeleri (renk, tipografi, strüktür formu ve görsel unsur) bakımından betimsel analizi yapılmıştır. Araştırmanın amacı, ödüllü ambalaj tasarımları üzerinden ambalaj tasarımını oluşturan etkenleri analiz etmek, başarılı bir ambalaj tasarımının nasıl olması gerektiği grafik tasarım yönünden incelenerek tasarımcılara ve grafik tasarım öğrenimi gören öğrencilere kaynak oluşturması ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Packaging is an industrial product that protects, carries, promotes the product inside, which has been used since prehistoric years; it is also a marketing product that provides visual communication. Graphic design creates visual communication. Packaging design, which is a part of graphic design, is designed on a two-dimensional surface and used in three dimensions. Visual communication of packaging is directed towards marketing. The emerge of food industry has brought the of idea of fast consuming which is called FMCG.The Packing desing meets the adverstising needs of first food prıducts. The fastest buying action takes place in food producd;It is the place where the primordial relationship between the consumer and the brand is established and where the product receives its first evaluation. Packaging aims to make the consumer examine himself and realise the act of purchase. Packaging design may differ according to the needs of the product, needs, consumer mass. At the same time, the designer's desire, social requirements, design trends shape the design. Design trends that shape graphic design have had an impact on packaging design. Successful packaging design is important for brands.“Pentawards Packaging Awards”, in which brands participate with their packaging designs, gives awards in 6 branches (Diamond, Platinum, Gold, Silver, Bronze and Nxt-Gen) in 9 main categories with international distinguished jury members. This research was conducted based on the question: What is the element that shapes the success in packaging design that has been awarded and found successful by Pentawards? The expectation in packaging design is that the packaging can fulfil its functions, advertise and market its product. A design that incorporates graphic design principles and elements is a successful design; the presence of principles and elements in packaging design, which is a product of graphic design, affects the packaging design. Within the scope of this research, a descriptive analysis of Pentawards Award-winning food packaging designs in the first three categories (Platinum, Gold, Silver) between 2020-2021 was made by creating a table in terms of graphic design principles (integrity, proportion, rhythm, balance, emphasis and contrast), graphic elements (line, tone, colour, texture, form, size, direction and space). In addition, a descriptive analysis was made in terms of packaging design elements (colour, typography, structure form and visual element). The aim of the research is to analyse the factors that make up the packaging design through successful award-winning packaging designs, to examine how a good packaging design should be in the field of graphic design in terms of graphic design and to create a resource for designers and students studying graphic design.