Orta kalibre top namlularında nitrürlemenin atış sonrası kırıklara etkisi
The Effect of nitriding process in medium calibre gun barrels on fractures after firing
- Tez No: 85741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ORTA KALİBRE TOP NAMLULARINDA NİTRÜRLEME İŞLEMİNİN ATIŞ SONRASI KIRIKLARA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) AkifAKGUL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1999 ÖZET Orta kalibre top namlularının kullanım ömürlerinin artırmak için iç yüzeyleri nitrürleme ile serüeştirilir. Nitrürleme bilinen bir yüzey sertleştirme işlemi olmakla birlikte, mtrürlenmiş parçaların kullanım yerlerine göre bazı problemler hala çıkabilmektedir. Bu çalışmada orta kalibre top namlularında, nitrürleme işleminden kaynaklanan problemlerin sebepleri deneysel çalışmalarla ortaya konmuştur. Gerçek namlulara ve test parçalarına farklı fırın atmosferinde nitrürleme işlemi uygulanmıştır. Nitrürlenmiş namlularla test atışları yapılmıştır. İç yüzeylerde beklenilenden fazla kırıklar görülen namlulardan alınan test parçalan, metalografik deneylerle incelenmiştir. Ayrıca hazırlanan test parçalarına mekanik ve metalografik deneyler (SEM, X- ışını kırınımı, optik mikroskop ve spektral analiz) de yapılmıştır. İncelemelerde özellikle; firm atmosferine bağlı olarak mtrürlenmiş tabakanın yapısı, yiv-setlerde köşe etkisi, namlu iç yüzey pürüzlüğunün etkisi ortaya konmuştur. Sonuçlar literatürdeki benzer çalışmalarla karşdastırılmış ve çözüm önerileri geHştirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6262001 Gazlı nitrürleme, kırılma, top namlusu 93 Doç. Dr. Mehmet Türker
Özet (Çeviri)
GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1999 ABSTRACT In order to prolong the life of medium calibre gun barrels, nitriding of internal surfaces is applied for hardening. Although nitriding is a well-known surface hardening process there may arise certain problems depending on the location and use of nitrided parts. This study present the causes of problems observed in nitriding process in medium calibre gun barrels. Nitriding process was applied on real gun barrels and some specimens in varying furnace atmospheres. Firing tests of nitrided barrels was made and from the the ones which showed unexpected cracking, specimens were prepared and examined by means of mechanical test and metallographic methods (SEM, X-ray diffraction, optical and spectrial analyses). In this way, the effect of the structure of nitrided layer, the corner effect on groove-land, and the influence of roughness of internal surface of the barrel. Results were compared with the literature, and some further solutions were suggested. Science code : 6262001 Key Words : Gas nitriding, fracture, gun barrel Page number : 93 Adviser : Associate Prof. Mehmet TÜRKER