Kazaların önlenmesinde trafik polisinin eğitimi ve denetiminin rolü
The Role of traffic police training and control in preventing accidents
  1. Tez No: 85742
  2. Yazar: ARİF AKKALE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HAMDİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
KAZALARIN ÖNLENMESİNDE TRAFİK POLİSİNİN EĞİTİMİ VE DENETİMİN ROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) ArifAKKALE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu tezde öncelikle Türkiye'deki trafik kazaları sebepleri ve sonuçlan ile araştırılmıştır. Ayrıca kazaların önlenmesi için hangi tedbirlerin alınmasının gerektiği konusu, bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar ve istatistiki bilgiler taranarak araştırılmıştır. Trafik eğitiminin kazaların önlenmesindeki rolünü anlatmak amacıyla Polis Akademisi ve polis okullarında uygulanan trafik eğitimi, yönetici ve öğretim elemanları ile de görüşülerek, incelenmiştir. Son olarak, karayollarında yapılan denetim şekilleri ve yöntemleri üzerinde durularak, bunun kazaların önlenmesindeki rolü araştırılmıştır. Bilim Kodu : 108330 Anahtar Kelimeler : Trafik Polisi, Trafik Eğitimi, Trafik Denetimi, Polis Akademisi, Polis Okulları Sayfa Adedi : 68 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi AYDIN
Özet (Çeviri)
11 THE ROLE OF TRAFFIC POLICE TRAINING AND CONTROL IN PREVENTING ACCIDENTS (M. Sc. Thesis) ArifAKKALE GAZİ UNIVERSITY rNSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT In this thesis first of all, the causes and results of traffic accidents in Turkey have been searched. Also, the question of what precautions to be taken to prevent traffic accidents has been dealt with, by reviewing the researches done in this area, and the related statistics. In order to find the role of trafficc education in preventing accidents, the education system in the Police Academy and the Police Schools has been dealt with, by in terviewing the administrative and teaching staf. Finally, the role of traffic control was searched, by analysing the control methods undertaken on the roads. Science Code : 108330 Key Words : Traffic Police, Traffic Training, Traffic Control, Police Academy, Police Schools Page Number : 68 Thesis Advisor : Assistant Professor Dr. Ahmet Hamdi AYDIN