Çekme deneylerinde kullanılabilen otomatik ayarlı sıcaklık kontrol üniteli fırın tasarımı ve imalatı ile 4340 çeliğinin sıcaklık altındaki çekme özelliklerinin incelenmesi
Design and construction of automatic dealy temperature controller unit usable in tension tests and investigation of tensile characteristics of 4340 steel under the temperature
  1. Tez No: 85740
  2. Yazar: ABDULRAHİM AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÇEKME DENEYLERİNDE KULLANILABİLEN OTOMATİK AYARLI SICAKLIK KONTROL ÜNİTELİ FIRIN TASARIMI VE İMALATI İLE 4340 ÇELİĞİNİN SICAKLIK ALTINDAKİ ÇEKME ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Abdurrahim AKGÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1999 ÖZET Genel olarak çeliklerin çalışma ortamlarında maruz kaldıkları sıcaklıklardaki mukavemetlerini kontrol etmek ve elde edilecek parametrelere bağlı olarak en iyi tasarım ve dizaynın yapılması için sıcaklık kontrol ünitesine ihtiyaç duyulmuş ve bu ünite tasarlanıp yapılmıştır. Bu cihaz içerisinde olmak üzere 4340 çeliği çekme numuneleri hazırlanmış, 200 °C, 300 °C, 400 °C, 600 °C 750 °C ve 850 °C 'de sabit sıcaklık allında çekme deneylerine tabi tutulmuşlardır. Halen kullanılmakta olan sıcaklık ünitelerinde sıcaklık salınımı yüksek olmaktadır. Bu çalışmada bu salınım minimize edilmiştir, sıcaklık arttıkça bu salınım tamamen yok olmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6250302 Sıcaklık kontrol ünitesi, 4340 çeliği, sıcak çekme 62 Yrd. Doç. Dr. Selim TÜRKBAŞ
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND CONSTRUCTION OF AUTOMATIC DEALY TEMPERATURE CONTROLLER UNIT USABLE IN TENSION TESTS AND INVESTIGATION OF TENSILE CHARACTERISTICS OF 4340 STEEL UNDER THE TEMPERATURE (M. Sc. Thesis) Abdurrahim AKGÜL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1999 ABSTRACT In general, to test, the strength of the steels, subject to the temperature; require a temperature controller unit to obtain optimum parameters and best design. In this study, a temperature controller unit was designed and manufactured. The samples prepared from 4340 steel were tested for tensile at 200 °C, 300 °C, 400 °C, 600 °C, 750 °C, 850 °C. Temperature controller units prosently in use, have high temperature fluctiations. In this study, these temperature fluctiations were minimized. As temperature increases, temperature fluctiations disappear. Science Code : 6250302 Key Words : Temperature controller unit, 4340 steel hot tension. Page Number : 62 Supervisor : Assist. Prof. Dr. Selim TÜRKBAŞ