Yüksek yağlı diyetle beslenen fare modellerinin böbreklerinde ileri glikasyon ürünlerinin incelenmesi
Examination of advanced glycation products in kidneys of mouse models fed on high fat diet
- Tez No: 857430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YILMAZER, DR. ŞERMİN DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İleri glikasyon son ürünleri (AGE), protein, lipit ve nükleik asitlerin enzimatik olmayan glikasyonu sonucu oluşan, obezite ve böbrek hastalıkların gelişiminde önemli katkısı olan, endojen ve eksojen kaynaklı bileşiklerdir. Eksojen kaynaklı olarak AGE'ler gıdalarca oluşabilmektedir. Çalışmanın amacı, obez fare modelleri ile kontrol fare modellerinin böbrek dokularında oluşan GO ve MGO miktarı arasındaki farkın incelenmesidir. Çalışmada C57BL/6J soyundan 6 haftalık 30 adet dişi fare kullanılmıştır. Fareler 6 aylık %10 yağ katkılı pürifiye yem ile beslenen kontrol, %60 yağ katkılı pürifiye yem ile beslenen (D1) ve 6 ay %60 yağ katkılı pürifiye yem ile beslenen (D2) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Örneklerin böbrek dokusundaki GO ve MGO düzeylerini analiz etmek üzere Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) yöntemi kullanılmıştır. HPLC sonucunda GO ve MGO değerleri kontrol grubunda, D1 ve D2 grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Elde edilen verilerin anlamlılığı Graphpad programı ile analiz edilmiştir. Gruplar ve dokular arası anlamlılık ise non-parametrik Mann-Whitney U testi ile ölçülmüştür. Sonuç olarak, kontrol grubunun GO ve MGO seviyeleri, D1 ve D2 grubundan yüksek bulunmuştur. Böbrek dokuları ile AGE alımındaki ilişkiyi ortaya koyan araştırmalar sayı olarak çok az olduğu için bu konu üzerinde daha fazla çalışmalar yapılmasına gereksinim duyulmaktadır. Fakat, AGE'lerin besinler ile alımı ve böbrek dokuları bakımından muhtemel bir risk varsayıldığında kişiler ileri glikasyon ürünleri hususunda bilinçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Advanced glycation end products (AGEs) are endogenous and exogenous compounds formed as a result of non-enzymatic glycation of proteins, lipids and nucleic acids, which contribute significantly to the development of obesity and kidney diseases. AGEs can be formed by foods due to exogenous origin. The aim of the study was to examine the difference between the amount of GO and MGO formed in the kidney tissues of obese mouse models and control mouse models. Thirty 6-week-old female mice of the C57BL/6J strain were used in the study. Mice were divided into three groups: control fed with 10% fat added purified feed for 6 months, 60% fat added purified feed (D1) and 60% fat added purified feed for 6 months (D2). High Performance Liquid Chromatography (HPLC) method was used to analyze GO and MGO levels in the kidney tissue of the samples. As a result of HPLC, GO and MGO values were found to be higher in the control group than in the D1 and D2 groups. The significance of the obtained data was analyzed with the Graphpad program. Significance between groups and tissues was measured with the non-parametric Mann-Whitney U test. As a result, GO and MGO levels of the control group were found to be higher than those of the D1 and D2 groups.studies showing the relationship between kidney tissues and AGE intake are not numerous yet, so more studies are needed on this subject. However, considering the possible risks of AGEs in food intake and kidney tissues, individuals should be informed about advanced glycation end products and they should gain healthier eating and cooking habits.