Polonya ve Türkiye'de sığınmacıların bütünleşmesinde belediyelerin rolü: Krakow ve İzmir Büyükşehir Belediyesi örnekleri
The role of municipalities in integration of asylum seekers in Poland and Turkey: The cases of Krakow and Izmir Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 857443
  2. Yazar: SÜLEYMAN CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF AKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Başarılı bir bütünleşme politikası ile belediye çalışmaları arasındaki ilişki belediyelerin bütünleşme politikalarına olan etkisini anlamak açısından önemlidir. Merkezi hükümetin sığınmacıların bütünleşme çalışmalarında eksik kaldığı durumlarda halk ile daha yakın ilişkide olan belediyelerin bütünleşmede önemli bir aktör olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın amacı sığınmacıların bütünleşmesi alanında belediyelerin rolü ile merkezi hükümetin etkisi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Suriye ve Ukrayna'daki savaş ve çatışma ortamı milyonlarca sığınmacının özellikle komşu ülkelerine göç etmesine yol açmıştır. Türkiye Suriyeli sığınmacılara, Polonya ise Ukraynalı sığınmacılara ev sahipliğinde önde gelen ülkeler olduğundan çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırmada sığınma ve bütünleşme ile ilgili temel kavramlara yer verilmiş ve alanla ilgili literatür özeti yapılmış ardından çalışmanın teorik çerçevesi sunulmuştur. Nitel analiz yönteminin kullanıldığı çalışmada İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı ilçe belediyeler ile Polonya Krakow belediyesinde sığınmacılar ile çalışmış ya da çalışmakta olan uzmanlarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde Türkiye'de belediyelerin sığınmacı bütünleşmesi konusunda mevzuat olarak yetkilerinin yetersiz olduğuna dikkat çekilmiş Polonya'da ise kısıtlı yetkilerle çalışmalar yapıldığı belirtilmiştir. Uzmanlar belediyelerin sığınmacıların bütünleşmesinde etkili bir aktör olduğunu desteklemekte ve yerelde sorunların daha hızlı çözülebileceğini ifade etmektedir. Görüşmelerin analizi sonucunda sağlıklı ve başarılı bir bütünleşme politikası için yasal düzenlemelerin genişletilmesi aktörlerin rollerinin net olarak belirlenmesi özellikle de belediyelerin yetki ve bütçelerinin arttırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Merkezi hükümet, STK'lar ve belediyenin dahil olduğu bir mekanizmayla etkili bir bütünleşmenin mümkün olduğu ve belediyelerin sürece dahil edilmesiyle bütünleşmenin uzun vadede başarılı olacağı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between a successful integration policy and municipal work is important in understanding the impact of municipalities on integration policies. In cases where the central government is insufficient in the integration efforts of asylum seekers, municipalities that have closer relations with the public are thought to be important actors in integration. The aim of the study is to examine the relationship between the role of municipalities and the influence of the central government in the field of integration of asylum seekers. The war and ongoing conflict environment in Syria and Ukraine has led to the influx of millions of asylum seekers especially to neighboring countries. Since Turkey is the leading country hosting Syrian refugees and Poland is the leading country hosting Ukrainian refugees, they were included in the scope of the study. In the research, basic concepts related to asylum and integration are included, a summary of the literature on the field is made, and then the theoretical framework of the study is presented. In the study, where qualitative analysis method was used, in-depth interviews were conducted with experts who worked or are working with refugees in Izmir Metropolitan Municipality and affiliated district municipalities and Krakow Municipality, Poland. During the interviews, it was pointed out that municipalities in Turkey do not have sufficient legal authority regarding asylum seeker integration, and it was stated that studies were carried out with limited powers in Poland. Experts support that municipalities are effective actors in the integration of asylum seekers and state that local problems can be solved in a short time. As a result of the analysis of the interviews, experts stated that a healthy and successful integration policy should be expanded, the legal legislation should be clearly determined, and especially the authorities and budgets of the municipalities should be increased. It is claimed that the integration will be successful in the long term with the mechanism by involving the central government, NGOs and the municipality, where effective integration is possible and the municipalities are included in the process.