Okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerine göre duyuşsal öğrenmeyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors influencing affective learning according to the opinions of preschool teachers
  1. Tez No: 857442
  2. Yazar: BAHAR TOKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin duyuşsal öğrenmeyi etkileyen faktörlere ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya İzmir iline bağlı Karabağlar, Konak ve Buca ilçelerinden belirlenen okullardan 20 okul öncesi öğretmeni dâhil edilmiştir. Bu araştırma nitel veri toplama tekniği olan yapılandırılmış görüşme ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi tekniğinden yararlanılarak çözümlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda; öğretmenler duyuşsal öğrenmeleri genellikle kendini ve duyguları tanıma, ifade etme ve değerler eğitimi olarak ifade etmişlerdir. Kazandırmak istedikleri duyuşsal öğrenmeler“değerler”çerçevesinde yoğunlaşmıştır. Duyuşsal öğrenmeleri diğer gelişim alanlarını destekleyecek biçimde bir temel niteliğinde görmüşlerdir. Bunun dışında problem çözme becerisi, empati, duyguyu kontrol etme gibi birçok noktada duyuşsal öğrenmelerin önemini vurgulamışlardır. Duyuşsal öğrenmeyi etkileyen faktör olarak en çok değindikleri nokta aile olmuştur. Ancak bunun da olumsuz yönlerine odaklanmışlardır. Aile dışında okul öncesi eğitim süreci, çocuktan kaynaklanan bazı hususlar ve öğretmen duyuşsal öğrenmelerde etkisi olabilecek faktörlerdendir. Program faktörü esnek olmasıyla yeterlidir. Fakat bazı öğretmenler için duyuşsal öğrenmeye yeterince önem verilmemesi gibi gerekçelerle yetersizdir. Duyuşsal öğrenmeleri sağlamak üzere en etkili yöntem ve teknik onlara göre dramadır. Akranları bu konuda etkili bir faktör olarak görmüşlerdir. Sosyal çevre her çocuğun çevresine göre farklı etkileri olabilecek nitelikte bir faktördür. Medya çoğunlukla olumsuz olarak değerlendirilen ancak öğretici özelliği olmasıyla da olumlu etkileri olabilen bir faktördür. Kişilik özellikleri çocuğun tavır, tutum ve davranışlarında etkili olmaktadır. Öğretmenlere göre kişilik özelliklerinin olumsuz yönleri olumluya çevrilebilir. Yaşantılar faktörü bakımından okul öncesi eğitim yaşantıları birçok kazanım açısından çok önemlidir. Öğretmenlere göre yeterli duyuşsal öğrenmelere sahip olmayanlar yaşantılarında akran zorbalığı gibi noktalarda problemlerle karşılaşmaktadır. Ayrıca sosyal ve akademik anlamda da zorlanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the opinions of pre-school teachers regarding the factors influencing affective learning. 20 pre-school teachers, who were selected from the schools in Karabağlar, Konak and Buca districts of Izmir participated in this research. This research was carried out with structured interview, which is a qualitative data collection technique. The data obtained was analyzed using the content analysis technique. As a result of the research; Teachers generally expressed affective learning as recognizing and expressing oneself and emotions and values education. The affective learning they want to impart is concentrated within the framework of“values”. They saw affective learning as a basis to support other areas of development. Apart from this, they emphasized the importance of affective learning at many points such as problem solving skills, empathy, emotional control. The family was the primary factor they addressed as influencing affective learning, although their emphasis was on its negative aspects. Apart from family, the pre-school education process, some issues arising from the child and the teacher are among the factors that may have an impact on affective learning. The program factor is sufficient because of its flexibility, but for some teachers, it is considered inadequate due to insufficient importance given to affective learning. According to them, the most effective method and technique to ensure affective learning is drama. They saw their peers as an effective factor in this regard. Social environment is a factor that can have different effects depending on each child's environment. Media is a factor that is mostly perceived negatively, but can also have positive effects due to its instructive feature. Personality characteristics are effective in the child's attitudes, mindsets and behaviors. According to teachers, negative aspects of personality traits can be turned into positive ones. In terms of the experience factor, pre-school education experiences are very important for many achievements. According to teachers, those who do not have sufficient affective learning problems such as peer bullying in their lives. They also have difficulty socially and academically.