Rus dilinde arkaizmler
Archaisms in the Russian language
- Tez No: 857448
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAĞLAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Evrensel bir olgu olan dil sürekli gelişir ve değişir. Bu gelişme ve değişme sürecinde söz varlığında yer alan bazı kelimeler kullanımdan düşerken, bazıları da yerini başka kelimelere bırakarak varlığını devam ettirir. Söz varlığında bu değişimler sonucunda yerini yeni eş anlamlılarına bırakan eski kelimeler arkaizm olarak nitelendirilir. Türkçeye eski kelimeler olarak da çevrilen arkaizmler, geçmişi yansıtır, dolayısıyla arkaizmi incelerken öncelikle tarihsel yönünden bahsetmek gerekir. Ayrıca arkaizmler, çoğunlukla eski edebi eserlerde, nesilden nesile aktarılarak geçmişten günümüze kadar ulaşan atasözleri ve deyimlerde sık sık karşımıza çıkar. Özellikle 19.yüzyıl Rus klasiklerinde dillerinin zenginliği dikkat çekmektedir. Bunda, elbette, arkaik kelimelerin rolü büyüktür. Bilhassa A. S. Puşkin'in eserlerinde arkaik kelimelere çokça rastlanır. Bu nedenle çalışmamızda arkaik kelimeleri incelerken bu eserlere de yer vereceğiz.
Özet (Çeviri)
Language, which is a universal phenomenon, constantly develops and changes. In this process of development and change, some words in the vocabulary fall out of use, while others continue to exist by being replaced by other words. As a result of these changes in the vocabulary, old words that are replaced by new synonyms are described as archaism. Archaisms, which are also translated into Turkish as old words, reflect the past, so when examining archaism, it is necessary to first talk about its historical aspect. In addition, archaisms often appear in old literary works, in proverbs and idioms that have been passed down from generation to generation and have survived from past to present. The richness of their language draws attention, especially in the 19th century Russian classics. Of course, archaic words play a big role in this. Archaic words are frequently encountered, especially in the works of A. S. Puskin. For this reason, we will include these works while examining archaic words in this study.