Rus dilinde deyimlerin tarihsel (etimolojık)açıdan incelenmesi
Rescarch of idioms in Russians language from the historical (etymological) point of view.
  1. Tez No: 208067
  2. Yazar: SVETLANA STOMATOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE DİETRİCH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bir dilin sözvarlıgı kavramının bilimselligi, sözvarlıgı yapısının tarihsel açıdan incelenmesiyle yakından ilgilidir. Bir toplumun günlük konusma dilinin ve özellikle de edebiyat dilinin yapısı, kaynakları ve gelisimi, ancak bu türden bir incelemeyle genellik kazanıp, bilimsel veriler ortaya koyabilir. Dil sistemi içinde deyimler ayrı bir öneme sahiptir. Deyimlerin etimolojik açıdan incelenmesi ise dilin biçimbilimsel (morfolojik) ve anlamsal (semantik) yapısının derinlestirilmesine ve sözvarlıgının gelisim metotlarının belirlenmesine yardımcı olur. Etimolojik analizin ana hedefi, sözcüklerin ve deyimlerin ilk kez hangi dilde, hangi kosullarda, ne zaman ve nasıl ortaya çıktıgını ve zamanla biçimsel ve anlamsal açıdan ne tür degisikler gösterdigini belirtmektir. Rusça'daki deyimler üzerinde dilbilimciler tarafından yapılan arastırmalar sonucunda deyimler genel hatlarıyla anlamsal bitisikliliklerine, kökenlerine, içeriklerine, yapılarına ve anlamsal-üslupsal özelliklerine göre sınıflandırılmıstır. Türkiye'de Rusça deyimler üzerinde hemen hemen hiçbir çalısmanın yapılmamıs olması nedeniyle bu tür bir sınıflandırmanın Rusça deyimleri daha yakından tanımak açısından faydalı olacagını düsünüyoruz
Özet (Çeviri)
Being scientific of the concept of existence of words in a language, is closely related to the historical analysis of structure of existence of words. A society?s colloquial and especially the literary language?s structure, sources and development can be generalized only by such research and bring up a scientific data. Idiomatic expressions and idioms, as ready expressions fill empty spaces in word system of language and recover it. However research of idioms from etymological point of view, promotes morphological and semantic specialization of language and provides development definition of word-formation methods. The basic purpose of the etymological analysis is to determine, for the first time in what language, under what conditions, when and how did words and idioms appear, and, what kinds of changes occurred to them from formal and semantic points of view, eventually. As a result of researches, made by scientists on the idioms, idioms are generally classified by meaning, origin, content, structure and meaning-styling features. Owing to, that in Turkey were executed almost no research related to Russian idioms, we think that such kind of classification of Russian idioms will be useful.